echt te klein voor. Men ontwikkelde aller lei nevenactiviteiten om de financiën aan te vullen. Zo verkocht men stoofperen en specialiseerde een van de zoons zich in het kalveren schetsen en het opsporen van hooibroei. Familie Beumer tijdens het binnenhalen van het hooi; 1957 In 1963 waren ze het boeren blijkbaar beu, want de stolp, de overtuin, enkele bunders akkerland in de polder en het stuk land dat we nu kennen als het Fluytschip, gingen in de verkoop. De Beumers vertrokken uit De Rijp en begonnen een melkzaak in Heiloo. Voor de stolp waren wel gegadigden. Van Graft kwamen Kees en Nurtje Stoop. Ze kochten het samen, en terwijl Kees woon de of ging wonen in een pand op Graft (later bekend als café Stoop) betrok Nurtje Lievelandsbuurt 12. Anders dan de Beu mers waren de Stoopen tuinders, dus op een verdwaalde pony, een geit of een paar varkens na, was het grotendeels gedaan met de veehouderij op de Lievelands buurt. In het begin werd de berg van de stolp gebruikt voor de opslag van de poot- aardappel- of sjalotten oogst, maar al gauw was dit over. Immers, met vaarland achter Graft kwamen ze langs de ABC-hutten en de oogst hier rechtstreeks heenbrengen scheelde veel extra werk. In 1976 liet Nurtje, zoals eerder beschre ven, een nieuw woonhuis bouwen op Lie velandsbuurt 6. Belangstellenden voor de stolp lieten niet lang op zich wachten, en er werd met een driftig verbouwd. Rond 1987 brandde de stolp, door de jeugdi ge onbezonnenheid van een buur jongen, nog bijna helemaal af. De noordoostkant met riet onder de pannen, vatte aan de buitenkant vlam. Alleen kordaat optreden van de brandweer én de buurt voorkwam erger. Rond 1989 wis selde het voor de laatste keer van bewoners. Nu is het schitterend ingericht als woonboerderij waar bij alle aan het boerenbedrijf gere lateerde sporen, zoals koegang of groep, volledig zijn uitgewist. Na 12 komt 14, althans in de reguliere even nummering van huizen. Op de Lievelands buurt is dit anders, want 14 bestaat niet. Als je de open plek tussen de boerderij en nummer 16 bekijkt heeft het wel een maatje waar een huis tussen gepast zou hebben. Een kaart uit 1832 bevestigt dit vermoeden: er heeft iets gestaan. Niet aan de straat, maar tegen de slootkant aan. Het is niet gezegd dat dit het verdwenen nummer is geweest. Zo van papier is het moeilijk te beoordelen of het een woning of slechts een boetje of schuur betreft. Hoe het ook zij, de grond behoort toe aan Lie velandsbuurt 16. Rond 1910 kwamen vanuit de Beemster, Piet Veldboer en zijn vrouw Cornelia op de Lievelandsbuurt wonen. Op numero 16 (321), alwaar Veldboer aan het hoofd stond 198

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 24