Foto vanaf de toren met zicht op het Drilveld; 1955 gele steentjes, is later weer achter het huis bijgeleend ten behoeve van het erf van de geplaatst. Er heeft ooit een overtuin bij nog te bouwen huizen. Die overkant werd gehoord, maar die is in een ver verleden al overigens het Drilveld genoemd en naar een keer van de hand gedaan aan de bu- het schijnt werden hier, in vroeger tijden, ren van de stolp. schietoefeningen gehouden door de mili tie. Veel spannender is het er daarna niet meer geworden, of het moeten de volks- De overtuinen op de Lievelandsbuurt spelen zijn geweest die er rond 1920 nog en het Drilveld gehouden werden. Via een houten brug getje op het Zuideinde was het te be- Net als op de Keizerbuurt hadden de reiken. De gemeente verpachtte het op meeste woningen op de Lievelandsbuurt inschrijving aan lokale veehouders en tuin- een overtuin, alleen waren deze aanzien- ders om vee op te weiden, gras te oogsten lijk groter en dieper. Op sommige stonden of groenten op te verbouwen, boetjes, waarin pluimvee, varkens of an- In de jaren vijftig stond er alleen een dersoortige beesten werden gehouden. In soort betonnen borstwering met onbeken- het seizoen verrezen er metershoge hooi- de functie, maar op oude kaarten is te zien mijten en werd de slootkant vaak gebruikt dat het Drilveld, samen met het daarachter als mesthoop. Kijken we nu, dan zien we ze gelegen land, ooit bebouwd is geweest, ingericht als groentetuintjes of als parkeer- Deze buurten zijn echter ten prooi geval- plaatsvoor glanzend blik. len aan de vlammen van de grote brand Op de foto uit 1955 vanaf de toren, is pal die De Rijp trof in 1654. Daarna zijn ze niet achter de Lievelandsbuurt een nog onbe- meer herbouwd. Er gingen bijna drie eeu- bouwd stukgrasland te zien, metdaarweer wen voorbij voordat het weer aan de orde achter de eerste nieuwbouwwoningen aan kwam, want het was 1934 toen er voor het de Leeghwater- en Lakemanstraat. eerst werd gesproken over het bebouwen Op oude foto's lijkt de sloot wel een van het Drilveld.Toch duurde het nog ruim stuk breder. Vermoedelijk is er tijdens de vijfentwintig jaar voordat dit daadwerkelijk bebouwing van de overkant een metertje gebeurde en de Auwel P. Prinsstraat een 196 i ys;

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 22