aangebracht. Waarschijnlijk omdat ze toch bezig waren is de gepleisterde voorgevel beneden ook meteen maar gedaan met dezelfde roodbruine steen. Hierdoor viel het pand wel enigszins uit de toom op het buurtje, maar dat deerde niemand, en ze ker zijn zoon Arie niet die het cadeau kreeg toen hij trouwde. In deel I kwamen we deze Arie van Daan al eens tegen. Het bovengenoemde huwe lijk was metTruus Smit, die later na de veel te vroege dood van Arie Daan in het huwe lijk trad met Beel Timmer. In 1954 verhuis den Arie met vrouw en inmiddels drie kin deren naar een stolp op de Venbuurt. Het huis verhuurde hij aan zijn broer Wim, die op zijn beurt weer -weliswaar in bewoon de staat- Lievelandsbuurt 10 had gekocht. Wim Blokdijk was een klein keuterboertje en getrouwd met Lies Luyckx. Hij mestte varkens en hield konijnen en kalveren in een klein boetje dat in de overtuin aan de waterkant stond. Jaren gingen voorbij zonder dat Wim aanstalten maakte om Lievelandsbuurt 10 daadwerkelijk te betrekken. In 1971 hoefde dat niet meer want hij kwam, op 41-jarige leeftijd, veel te vroeg aan zijn einde. Zijn vrouw, een lief mens dat door ons altijd 'tante' Lies werd genoemd, bleef achter, en toen enkele jaren later een verhuizing naar Lievelandsbuurt 10 ter sprake kwam, gaf zij aan hier niet veel meer voor te voelen. Nummer 10 was dan wel van haar, maar ze was na verloop van tijd verknocht geraakt aan de stek naast de brug. Ze wilde wel ruilen van woning, maar dan met gesloten knip, ondanks het feit dat ze er qua grond oppervlak -dus waarde- niet op vooruit ging (deze woningruil is iets om te ont houden want even verderop kom ik hier op terug). De ruil kwam tot stand en tante Lies werd eigenaar van Lievelandsbuurt 2. Halverwege de jaren zeventig besloot ze het huis te laten verbouwen. De voorgevel, die al eerder een gedaantewisseling had ondergaan, moest het voortaan zonder voordeur stellen, en de ingang verhuisde naar de oostzijde. Het achterhuis werd ook onder handen genomen zodat het pand er weer jaren tegen kon. Nu, anno 2010 is het huis niet meer in handen van de familie Blokdijk. Tante Lies overleed in 1999 en haar beide zoons heb ben het huis verkocht. Naar verluidt heeft het bord 'te koop' er nog geen dag in de tuin gestaan Het volgende huis dat we tegenkomen is Lievelandsbuurt 4 (316). Eveneens een wo ning in de verhuur, met ook hier in de loop der tijd veel verschillende namen naast de bel. Rond 1932 woonde Frits Deckwitz hier met zijn gezin en Elisabeth Tuin weer na hen. Of op hetzelfde moment, want het was verdeeld in een voor- en achterhuis om zo de beschikbare ruimte optimaal te benutten. De laatst bekende bewoner -er gens in de jaren zestig- was Berend Kamps en zijn vertrek had vermoedelijk iets te maken met een binnenbrand die er ge woed heeft. Er zijn aanwijzingen dat Daan Blokdijk, ook hiervan eigenaar, de brand aangreep een punt te zetten achter de ver huur. Van de benedenverdieping werd één grote ruimte gemaakt waarbij de prach tige smuiger met Delfts blauwe tegeltjes eveneens het veld moest ruimen. Het ging dienst doen als schuur omdat Daan onder dak zocht voor zijn hooi, schapen en land bouwwerktuigen. In een tijd dat praktisch denken het devies was, en men kennelijk van gemeentewege niet te zwaar tilde aan het feit dat een woonhuis werd omgeto verd tot schuur, werd de woonbestem ming eraan gegeven. De voordeur mocht weliswaar blijven, maar de raamkozijnen gingen eruit en grote houten schuifdeu ren, hangend aan een loopwiel op een ijze ren strip, (ont)sierden nu de voorgevel. 193

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 19