mo wel geschreven als Lieflandsbuurt. Dit was mogelijk ooit de officiële naam, maar een Rijper verbastering is ook een mogelijk heid. Op de dikke honderd meter die het straatje lang is staan tegenwoordig nog 12 woningen. Een oude kaart uit 1832 laat zien dat er niet veel veranderd is, want die stonden er toen ook al, zij het niet allemaal op dezelfde plek. Wat wel opvalt in verge lijking met bijvoorbeeld het Vlaander of de Venbuurt, is dat hier sprake is van een veel minder gevarieerde bebouwing. Dat wil zeggen: veel licht gepatineerd baksteen, overwegend groene topschotten en geen huizen die dwars op de rooilijn staan. Mis schien is als verklaring te geven dat in het tweede deel van de twintigste eeuw bijna alle panden gerestaureerd, herbouwd of vernieuwd zijn. Het bestemmingsplan stond het toe, het rijk betaalde soms mee en de topgevel-bouwvorm bood simpel weg meer ruimte. We lopen ze allemaal even langs. Het eerste huis dat we tegenkomen, met een rechts naast de brug, heeft vroeger ongetwijfeld als huurhuisje dienst gedaan. Uit oude stukken komen namen tevoor schijn als: Vasbinder Spanjer en de Haardt, allemaal families die zich voor en tijdens de oorlog, op Lievelandsbuurt nummer 2 (315) hadden gevestigd. Het was echt zo'n huisje waar alleen het hoognodige aan verspijkerd werd, met als resultaat dat in 1940 de linkerkant van het achterhuisje ge deeltelijk instortte. Het werd rond 1928 gekocht door een lid van de toen niet onbemiddelde familie Blokdijk, maar het is onduidelijk wie dat precies was. Een van hen, Cees Blokdijk, woonde in het voorhuisje, en het achter huis, dat jarenlang als stal dienst had ge daan, werd verhuurd. Rond 1948 werd het allemaal anders toen 'ome' Daan Blokdijk -we zullen hem in dit stuk nog geregeld te genkomen- eigenaar werd. Hij stopte met de verhuur en besloot het pand een ander aanzicht te geven. De houten topgevel was ooit uitgevoerd met een melkmeisje. Dit is een deur aan weerskanten geflan keerd door twee ramen. De jukvorm doet denken aan een meisje dat twee emmers draagt. In de loop der jaren was het meisje al één emmer verloren, iets wat opgelost werd door het met planken dicht te timme ren. Mooi was anders en kennelijk deelde ome Daan die mening. Hij liet het geheel dan ook vervangen door een stenen tuit- gevel. Wie goed kijkt ziet dat dit metsel werk er niet even op een druilerige maan dagmiddag is in geflanst. Aan de randen van de tuit is aan beide kanten, van boven naar beneden een prachtig metselverband 1 n I In UI t~S Li Plattegrond van de Lievelandsbuurt omstreeks 1950 192 Boomgaard Hottentot (323a) (322) 18 (321) 16 (320) (319) 12 10 (316) (318) (317) 6 4 2 Lievelandsbuurt I (325) i1 brilveld

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 18