dienst deed als een openbare douchegele genheid voor Rijpers zonder dit fenomeen. Het was er vaak dringen, heb ik me laten vertellen. De as van de kachel werd opgehaald, maar van een échte vuilnisophaaldienst was geen sprake, dat was pas van later. Men verbrandde vuil in de eigen kachel, bracht het naar één van de vuilnisbelten die het dorp rijk was, of -en dat was het makke lijkst en meest gangbare- men gooide het te water. In combinatie met de plee, die overal nog boven de sloot hing, creëerde men zo in feite een open riool, waar het kri oelde van de ratten. Men was simpelweg niets anders gewend en het werd als 'heel gewoon'ervaren. Voor een aansluiting op het drukriool heeft men op de Buurtjes zelfs moeten wachten tot 1986. De Keizerbuurt heden ten dage Zoals u in het voorgaande stuk heeft kun nen lezen was Schraalhans lange tijd keu kenmeester op de Keizerbuurt. Feit is dat hier in de loop van de jaren zeventig veel verbetering in kwam. Door o.a. de aard gasbaten en de toenemende welvaart die daaraan gekoppeld was, kwam er meer ruimte voor gesubsidieerde bouw. Echter, Terlingenfonds- en Bogaers woningen zijn op dit stukje buurt niet te bekennen, want ten tijde van de wederopbouw van de Buurtjes had dit concept zijn langste tijd gehad en leek het uitgewerkt. Uit de oude tijd zijn eigenlijk nog maar twee huisjes overgebleven en dat zijn het kleine huisje aan de waterkant, Keizerbuurt 1, en schuin hier tegenover, Keizerbuurt 4. In vogelvlucht wil ik er nog een keer over heen en enkele woorden wijden aan wat er nieuw gebouwd is na de leegloop, begin jaren zeventig. We starten wederom aan de kant van het Nieuwland. Tegen het parkje aangebouwd staat tegenwoordig een dubbel woonhuis, ongeveer waar voorheen een open plek zat tussen Keizerbuurt 306 en Keizerbuurt 14. Neergezet aan het eind van de jaren ze ventig. Een tamelijk saai pand waarbij een makelaar op het dak al teveel luxe leek. De twee half doorgeroeste, plaatstalen schoorstenen op ditzelfde dak doen enigs zins vreemd aan in een dorpskern. Tot voor kort kon Keizerbuurt 14 tot de generatie originele huisjes van vroeger gerekend worden, ware het niet dat het in 2008 gesloopt en nieuw opgebouwd is. Het heeft nu echter geen woonfunctie meer, maar wordt gebruikt als kantoor ruimte van Keizerbuurt 12. En dat is meteen het volgende huis. Met de nieuwbouw is duidelijk rekening ge houden met hoe het oude pandje er -in elk geval aan de voorkant- uitzag. Want dat is iets wat we de herinrichters van dit stukje oud De Rijp na moeten geven; de opzet is dusdanig dat niet het gevoel ontstaat dat men heeft geprobeerd zo veel mogelijk woningen in de ontstane ruimte te prop pen. Er is duidelijk veel aan gedaan om de oude signatuur te behouden. Een rondgang over bijvoorbeeld het Jan Boonplein, laat zien dat dit lang niet overal gelukt is. Het voormalige postkantoor en de St. Jacobsbuurt, met de steensoort die er over honderd jaar nog uitziet alsof het gisteren gebouwd is, zijn hier goede voor beelden van. Ook op de Keizerbuurt moesten keuzes gemaakt worden. De vroegere tuin met de bessenstruiken tussen de nummers 12 en 8, werd gebruikt om een extra woning neer te zetten: Keizerbuurt 10. Blijft over no. 6, dat niet is teruggekeerd in de nummering, maar waarvan ik het bestaan ook niet heb kunnen terugvinden. Dirk en Jaap de Jongh, van het gelijkna- 188

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 14