vaart. Echter, niets bleek minder waar. Van Braam werkte op kalkoven De Dillenburg en naar verluidt dankte hij zijn bijnaam aan het zingen van het welbekende Sin terklaasliedje wanneer hij te veel geestrijk vocht tot zich had genomen. Hij was actief in de plaatselijke politiek voor de S.D.A.P., en later bode voor de gemeente. De laatste uit het rijtje, Wilhelmina -afge kort tot Wil- was zijn dochter die, als ze het zelf niet hoorde/Wil Hol', werd genoemd. Ik kan me haar niet heugen, maar het schijnt dat haar tegenkomen zonder gebit en met wild kapsel, bij sommigen een schrikreac tie teweeg kon brengen. Verder is er van haar bekend dat ze rond 1935 trouwde met ene Nic Stam uit Wormer. Ze had ook een dochter -Linda- maar of zij voortkwam uit dit huwelijk is onduidelijk, omdatzij ergens in de jaren vijftig werd geboren. Natuurlijk was er ook een moeder Van Braam. Ik weet dat ze Aaltje heette, maar haar verdere wel en wee is voor mij in ne velen gehuld gebleven. Dit gold eveneens voor het huis; het kwam op een gegeven moment leeg te staan, maar of dat was na het overlijden van Dirk en/of zijn vrouw, en wanneer dat was, is één groot vraagteken. Zeker is wel dat, toen het Heikeshof werd opgeleverd in 1969, Wil van Braam en haar dochter daar nog een tijdje gewoond heb ben, voordat ze vertrokken naar Purme- rend of de Zaanstreek. Het huis leek het zelfde lot beschoren als de twee eerder behandelde huizen, namelijk; sloop. Toch zou het anders worden. Ik kom hier in een later hoofdstuk op terug. Rond 1937 woonden Klaas Woestenburg met zijn gezin -ik schreef er al iets over in deel I- op Vlaander 2. Dit huis was eigen dom van mijn overgrootvader Cees -de Neus- Nibbering, wat hem dus huisbaas maakte. Misschien ontbrak het hem aan de middelen, maar feit was wel dat hij zich niet altijd even serieus kweet van zijn taak. Onderhoud stond klaarblijkelijk niet bovenaan het lijstje. Dit leidde tot onenig heid, wat voor Cees aanleiding was om van zijn kant de huur op te zeggen. Duidelijk was dat hij hiermee niet voor de schoon heidsprijs ging en omdat een geschil lencommissie voor huurders nog niet be stond, was Klaas genoodzaakt een ander onderkomen te zoeken. Woning van Nic. Leg uit, bewoond door de Fam. Woestenburg; 1956. De oude Klaas Woestenburg heeft gewe ten wat armoede was. Al rond 1920 kon hij het als zelfstandig tuinder niet meer bol werken en ging zijn bedrijf over de kop. Na dit debacle ging hij in het losse agrarische werk, maar tot overmaat van ramp raakte hij ook nog eens geïnfecteerd met TBC. Het aantal te voeden monden echter, bleef onverminderd tien; er moest dus brood op de plank komen. Zo ziek als hij was ging hij toch uit venten met een karretje 'negotie' zoals dat heette. Negotie, dat door de ge middelde Rijper veelal uitgesproken werd als 'negoosie' bestond uit kaartjes draad, knopen, veiligheidsspelden en dat soort 185

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 11