'Marken heeft zich, na enige tijd van gewenning aan de invasie van massatoe risme, zijn rol als het showhouse van Ne derland opgewekt en dankbaar laten aan leunen'(citaat uit'Marken. De geschiedenis van een eiland'). De klederdracht (informatie van de website van het mu seum) Aan de Marker klederdracht is veel te zien: is iemand in de rouw, de leeftijd, is het zondag, is het feest, is het zomer of win ter. Alles wordt met de hand gemaakt en de losse onderdelen worden met spelden vastgezet. Bij doop, belijdenis en avondmaal wor den antieke kledingstukken gedragen, net als met Kerst, Pasen en Pinksteren. In vroe ger tijden droegen jongens tot hun zesde jaar rokken, maar er waren duidelijke ver schillen te zien tussen hun kleding en die van de meisjes. Na het zesde jaar gingen de jongens een tussendracht dragen, de meisjes na hun achtste jaar. De Marker vrouwen en meisjes hebben alle kleding altijd zelf gemaakt. Omdat de kleurige klederdracht rijkelijk versierd is, worden weinig sieraden gedragen. Alleen goud en zilver als het functioneel is. De meeste klederdracht is nu nog te zien op Koninginnedag. Dan veel gele en oran je tinten in plaats van de bontgekleurde delen. Wisselend werd in twee groepen het schit terende museum bezichtigd, waarbij een instructieve film vertoond werd. Daarna werden begeleid door zeer deskundige gidsen ook weer in twee groepen, twee wandelingen gemaakt, één over buiten gebied naar de zee en één in het'centrum'. De'kruip-door-sluip-door'wandeling door het centrum gaf een prachtige indruk van de werven en van het huidige leven op Marken. Marken is een 'forensendorp'. Ook de jeugd moet het dorp na de basis school verlaten, voor het vervolgonderwijs in Amsterdam en Volendam. Curieus is dat huis en tuin vaak gescheiden zijn. Duide lijk werd dat bij de eerste huizen met on- derheiing de heipalen niet diep genoeg ingebracht werden, met als gevolg een fenomenale verzakking. Boeiend waren ook de voorbeelden van huizen waar, als bijvoorbeeld kinderen in kwamen wonen, op creatieve wijze een extra ingang werd aangebracht. Uitgebreid werden de regels verbonden aan de kleding toegelicht. Re den tot enige zorg is dat Marken ernstig vergrijst; van de ongeveer 1800 inwoners hadden bij de laatste verkiezingen 1400 stemrecht. Na de wandelingen werd het plaatselijk café bezocht waar, onder het genot van een kop koffie, tevreden werd teruggeke ken op een zeer geslaagde avond. Dick Mantel 165

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 41