een drankrekening bij de Roode Leeuw openstaan van f 16,70 wat suggereert dat hij zich ter plekke waarschijnlijk diverse ke ren heeft beziggehouden met lichamelijke verwondingen. Een chirurgijn deed in de ^9e eeuw veelal het 'vuile werk" terwijl de medicinae doctor eerder een adviserende en consulterende rol had. Wat zal er zijn gebeurd met Jan Thomas? Is er misschien een vechtpartij geweestMis schien dat het uitpluizen van de lokale pers ooit nog eens uitsluitsel zal geven De boedelbeschrijving, op verzoek van Neeltje llcken en Klaas Thomas opge maakt, schetst een ontluisterend beeld van de financiële situatie van de herberg van Thomas, amper anderhalf jaar nadat het bedrijf van start is gegaan. Aan de creditzijde zijn er geen onroerende bezit tingen, want die zijn allemaal in handen van de vader in Kolderveen. De roerende goederen worden getaxeerd op f 241,--, maar de akte vermeldt: Volgens verklaring van partijen behooren de goederen tot den herbergiersaffaire, betrekking hebbende aan den eigenaar van de herberg als door dezen bij den aankoop van de herberg overgeno men en betaald. Niets daarvan is dus in eigendom bij Neeltje en Jan geweest. De creditzijde bestaat uit f 87,801/2 voorna melijk openstaande drankrekeningen van klanten van de herberg en 10 gulden aan contant geld. Schrijnend is de aanwezigheid van een wieg op zolder, getaxeerd op een paar gul den, waarin ongetwijfeld de kleine Hen drik heeft gelegen, die twee jaar eerder als zuigeling was gestorven en het enige kind zou blijven. De wieg werd een paar maand later voor twee gulden verkocht aan P. Weertjes te Schermerhorn. Aan de debetzijde staat een groot aan tal schulden, totaal ter waarde van liefst f1380,39. Opvallend in deze is de aanwe zigheid van een huurschuld aan vaderTho- mas van f 70 tot aan mei 1862 en de volle f 170 van het jaar daarop. Het lijkt er dus op dat Jan geen huur meer had betaald sinds einde 1861. Wel heeft hij in maart 1862 nog eens f260,- geleend van zijn vader tegen 4% rente en f242,- van zijn schoonvader H.W.C. llcken te Delft. Ook de eerder geme moreerde f280,- aan chirurgijns- en dok terskosten valt onder deze opsomming. De rest van het bedrag is terug te voeren op aangekochte maar nog niet betaalde dranken en etenswaren, manufacturen en ook verfloon. Er was onenigheid over de kosten die nog openstonden van een opknapbeurt van de kolfbaan bij de herberg. Er was een rekening van f175,- waarvan al f125,- aan de aannemer was voldaan. Volgens Neeltje llcken was dat onderhoud van de herberg en dus voor rekening van de eigenaar, Thomas Roelofs Thomas. Klaas Thomas bestreed dat echter en betoogde dat de reparatie voor rekening van erflater (Jan Thomas) zou zijn geschied. Volgens de akte is Jan Thomas voor f 11,- begraven en daarbij werd nog eens fio,- aan extra uitgaven afgeboekt. Er zal nog een flinke borrel zijn geschonken. Herberg'De Roode Leeuw' Uit de boedelbeschrijving blijkt ook de indeling van de herberg. De voorkamer lijkt het woongedeelte van Jan en Neeltje te zijn geweest. Hier vinden we een tafel, een hoekkast, een bureau, spiegel, lam pen, schilderij en twee bedsteden. Ook is er het nodige aan servies. Het vertrek is verwarmd geweest met een kachel. Opval lend is de aanwezigheid van twee schaak spelen, maar die kunnen ook voor bezoe- 140

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 16