JAN THOMAS Kees Thomas uit Groningen had geruime tijd geleden een aantal malen contact met het Regionaal Archief in Alkmaar om informatie op te vragen over een ver familielid van hem, Jan Thomas, overleden in Schermerhorn. Door het archief werd hij attent gemaakt op onze vereniging en op het idee gebracht het artikel, dat het resultaat van zijn onderzoek was, aan ons aan te bieden. Wij hebben dat aanbod dankbaar aanvaard. Vanwege het grote aanbod van artikelen is er enige tijd overheen gegaan. Kees Thomas kon dat accepteren getuige zijn e-maik 'enne., volgend jaar is natuurlijk ook prima. Jan is al bijna 150 jaar dood, dus er is geen haast'. Onze excuses dat 'volgend jaar' het 'jaar volgend op volgend jaar' geworden is. BELEVENISSEN TUSSEN KOLDERVEEN EN SCHERMERHORN Een bijzondere geschiedenis binnen de familie Thomas moet zich bijna 150 geleden hebben afgespeeld rond de persoon van Jan Thomas. Hij leefde in de 27 jaren tussen 1835 en 1863. Behalve zijn geboorteaangifte in de burgerlijke stand uit 1835 zijn over hem echter slechts feiten bekend gebleven uit een periode van nauwelijks twee jaar: van november i860 tot en met februari 1863. Zijn levenswandel in deze periode moet turbulent zijn geweest, getuige de onderstaande 'tussenstand'. Inleiding In oktober van het jaar 1834 trouwde in het Drentse plaatsje Kolderveen (gemeente Meppel) voor de tweede keer in zijn leven de turfmaker annex veehouder Thomas Roelofs Thomas. Zijn eerste echtgenote was in februari van dat jaar overleden en liet hem zes kinderen na: een zoon en vijf dochters, in leeftijd variërend tussen 2 en 12 jaar. In zijn eentje kon hij zijn gezin natuurlijk niet draaiend houden en het hoeft dus geen verbazing te wekken dat hij hertrouwde met zijn 25 jaar oude huis houdster Hilligje Jans de Weerd. Zij schonk hem op 23 juli 1835 een zoon die Jan werd genoemd en over hem gaat dit verhaal. Na Jan werden er binnen het gezin nog acht zonen en een dochter geboren. Zo zijn er op de ouderlijke boerderij aan de Kolder- veense Bovenboer zestien kinderen opge groeid. Dat een aantal van hen, alleen al om economische redenen, later niet in het geboortedorp kon blijven wonen is ook begrijpelijk. Jan was na zijn oudere half broer Roelof de tweede die zijn geboorte dorp verliet. Aanvankelijk moet Jan Thomas in de voet sporen van zijn vader zijn getreden en heeft hij ongetwijfeld op de boerderij van zijn vader meegewerkt. Op 25 jarige leef tijd ging hij zijn eigen weg nadat hij in zijn geboortedorp trouwde met Neeltje Heken, geboren in Den Haag in 1839. In de trouw akte van 8 november 1860 staat veehouder als beroep van Jan vermeld. Neeltje was een dochter van de (dan emeritus) predikant van Kolderveen, Hen drik Willem Christiaan llcken en Suzanna van Duine. Over de predikant gaan vreem de verhalen. Hij is in Kolderveen benoemd in 1843. Op 11 december 1856 is hij echter geschorst met verlies van traktement. Op 25 juni 1857 is hij weer bevestigd maar twee jaar later (op 9 november 1859) is hij door het provinciale kerkbestuur geschorst we gens drankmisbruik en wangedrag. Deze 136

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 12