buurt 402 in De Rijp alwaar koopman Klaas Bruijn een winkelnering had (slagerij). Dieuwertje was de dochter van de landbouwer Jan Pietersz. Go- vers (1813-..) en Elsje Jacobsd. Groot (1801-1852) en was geboren op 24 okto ber 1841 te Harenkarspel. Het echtpaar werd het jaar daarop al verblijd met de geboorte van een tweeling. Echter de borelingen, Jacob en Jan, kwamen te vroeg en stierven allebei kort na de geboorte. Een jaar later, op 12 juni 1868, werd er weer een Jacob in huize Bruijn geboren. Tenslotte kwam op 18 juli 1869 hun dochter Elsje in De Rijp ter wereld. Ruim een jaar later stierf op 5 oktober 1870 moeder Dieuwertje in De Rijp. Klaas bleef achter met zijn twee kinderen, echter niet voor lang want op 18 april 1872 huwde hij in De Rijp met 13 jaar oudere Marijtje Wiedijk, ook Ne derlands Hervormd en dochter van de landbouwer/boer Gerrit Fredriksz. Wie- dijk (1788-<1872) en Lijsabet Klaasd. Renses (1792-..). Zij was geboren op 21 april 1826 in de Schermer. Dit huwelijk bleef verder kinderloos. Was dit een verstandshuwelijk? Het leek erop, de Wiedijken uit de Schermer waren van dezelfde religie en in goede doen. Dat de religie binnen dit huwelijk een grote rol zou spelen bleek later. Een stukje religiegeschiedenis De Nederlandse Hervormde Kerk, sinds 1816 voortkomend uit de Nederduitsch Gereformeerde Kerk, maakten woelige tijden door en waren onderling ver deeld. In 1834 eerst door de afscheiding onder leiding van ds. H. de Cock en ds. H.P. Scholte en in 1869 gevolgd door het samengaan van de Kruisgezinden (Gereformeerde Kerk onder het Kruis) en Afgescheidenen in de Christelijke Gereformeerde Kerk. Dit alles één jaar nadat er in Nederland sprake was van volledige godsdienstvrijheid. Iedereen leek tevreden, doch er bleven Kruisge meenten die niet op wilden gaan onder de nieuwe naam en bleven vasthouden aan de oude tradities, overigens bleken ze een snelgroeiend kerkgenootschap te zijn. In 1886 ontstond er weer een kerkscheuring onder leiding van de an tirevolutionair politicus, journalist en wetenschapper ds. Abraham Kuyper die de Doleantie werd genoemd, afge leid van het Latijnse woord 'deleo', wat staat voor: openrijten, pijn doen. De dolerende (klagende) kerken werden weer geconfronteerd met verdeeldheid en onder die omstandigheden werd in 1888 in Westzaan een Kruisgemeente geïnstitueerd. Terug naar Klaas Bruijn Kennelijk was het bij Klaas en Marij tje thuis ook onderwerp van gesprek en ontstond bij hen ook de drang om de verkondiging van Gods woord nog dich ter bij huis te halen, sterker nog, in huis te halen. Klaas had op 16 januari 1883 aan het einde van de Lievelandsbuurt te De Rijp, van zijn oom Klaas Willemsz. Bruijn een boomgaard, huis, schuur en erf (29 aren) gekocht voor 1.500,00. De acties lijken bij hem een opwelling, maar dat valt te betwijfelen. Op 19 november van dat jaar schreef Klaas namelijk een brief aan de edelachtbare burgemeester van De Rijp met de volgende inhoud: In deze stel ik UEd beleefd in kennis, dat ik het gebouw aan het einde van de Lievelands Buurt in gerigt heb, tot gebruik om aldaar openbare Gods dienstige zamenkomsten te houden, het welk onverwagts is opgekomen zoo dat ik UEd de laaste keer gespro- 39

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2009 | | pagina 39