Noordeinde Bakkerij 7. Na het Zuideinde gaan we naar het Noordeinde. Bij de volkstelling van 1859 woont Willem Bus (1835-1901), brood bakker uit Wormerveer, op huisnummer 3. (nu nr. 8). In dat jaar is hij in Groot schermer gehuwd met Maartje Schuite maker. Willem zijn broer Wijbrand is ook bakker en zijn dochter Trijntje zal met bakker Cornelis Visser in Alkmaar trou wen. Hij zal geen eigenaar van het pand geweest zijn want dat vind ik niet. Maar in 1880 koopt Jan Schuitemaker, slager en meelmolenaarsknecht en de vader van Maartje, het pand. Dan volgen er een paar andere bewoners tot in 1885 bakker Cornelis van Truijen het huis koopt. Cornelis (1861-1916) is geboren in Oostzaan en net weduwnaar als hij in 1896 op Grootschermer met Jannetje Kuijper trouwt. Zoon Jacob uit dit huwe lijk gaat verder met de bakkerij. Dit is uit mijn jeugd. Bakker Jocob van Truijen Jacob ventte met de mand aan de deur. Zijn vrouw Maartje van 't Padje deed de winkel. Zondagmorgens gingen mijn zus en ik naar de zondagschool bij dominee Albers en daarna mochten we dan bij Maartje voor 10 cent snoep ko pen. Ze hadden geen kinderen. 2 kinde ren werden dood geboren. Toen Maartje in 1963 overleed was Jaap zijn verdriet zo groot dat hij 2 maanden later ook overleed. Dit was ook het einde van de bakkerij. Bakkerij 8 De laatste bakkerij staat ook op het Noordeinde en is jarenlang in bezit van de familie Olij geweest, (nu nr. 66).Deze familie heeft heel lang op Grootschermer gewoond. (Zie genealogie). Voor 1700 kom ik al een Cornelis Olij als schout te gen. Het was een vooraanstaande familie met veel invloed. Als eerste Pieter Olij, getrouwd met Trijntje Duijts. Zij wonen dan op huis nummer 10. Hij is burgemeester en broodbakker. Zijn zoon Cornelis Olij, ge trouwd met Trijntje Vader, ook burge meester en broodbakker, volgt hem op. Zij wonen op nr. 11, kadaster sectie D 21. Met Klaas Slikker als bakkersknecht. Klaas is mennoniet, bij de gereformeerde familie Olij. Cornelis zijn dochter Maar tje Olij trouwt met Frederik de Boer, ook van goede komaf. Hun zoon Dirk is amb tenaar binnenlands bestuur op Java. Van de 5 zonen worden er 2 broodbakker en burgemeester. Dirk wordt denk ik bakker en veehouder op Schermerhorn. Pieter is broodbakker en landbouwer en gehuwd met Hendrika de Heer. Na zijn overlijden komt het pand op naam van zijn vrouw. Hendrika hertrouwt in 1874 met Cornelis Wiedijk. Er volgt een boe delscheiding en jongste zoon Klaas gaat met het bedrijf verder. Hij is nog minder jarig en zijn zussen Saartje, Maartje en Grietje zijn mede-eigenaar. Verder is hij naast broodbakker ook landman. Klaas 30

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2008 | | pagina 28