De kennismaking verliep alsof wij elkaar al jaren kenden. Zij toonde mij fotos van zijn periode aan de Achterweg en verslagen van trips die hij met twee Pancrasser vrien den door delen van Nederland maakte. Jan had werkelijk minutieus weergegeven wat de jongens dagelijks deden, inkochten en aten. Hij had gedetailleerde tekeningen gemaakt van de verblijfplaatsen waar zij kampeerden, alles van dag tot dag, bijna van uur tot uur. Je vroeg je bij het lezen echt af of er nog tijd over was om te reizen. Voorts toonde mevrouw Smit mij het onderzoeksresultaat van haar speurwerk rond de dood van Klaas Barten. Daarnaast kwam mevrouw Smit-Buit in contact met Don(ald) Bamberg, die de con centratiekampen had overleefd en in 1946 contact had gezocht met Mien Barten- Oosterbaan. Mevrouw Smit ontmoette Bamberg tijdens de herdenking van het drama in Putten, dat hieronder kort wordt toegelicht: Na een aanslag door leden van het plaatselijke verzet op enkele Duitse officieren werd Putten als represaille platgebrand. De mannelijke bevolking tussen de achttien en vijftig jaar, ruim 660 man, werd naar Neuengamme gedeporteerd via kamp Amers foort. Zij werden in 29 zogenaamde buitencommando's te werk gesteld. Na het einde van de oorlog keerden slechts 108 Puttenaren terug! Don Bamberg had al drie jaar 'kampervaring' achter de rug toen hij in Neuengamme arriveerde. Neuengamme lag aan de rivier de Elbe, ongeveer 20 km ten oosten van Hamburg. Tijdens, maar ook in de eerste periode na de oorlog was er weinig over het kamp bekend. Er waren nauwelijks overlevenden en alle sporen van het kamp waren zorgvuldig weggewerkt. Jan, in het midden 93

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 95