theek Heerhugowaard, die ook thuis bezorgt. Verrichtingen, die vroeger in het zie kenhuis plaatsvonden, worden nu door de huisartsen uitgevoerd. Het takenpakket is enorm uitgebreid. Wat niet veranderd is is de betrokkenheid van de artsen met hun patiënten. Vervolgens gaf hij het woord aan Siem Wognum en Anton Bal. Siem en Anton namen ons mee naar het Sint Pancras van rond 1900. Een tuinders dorp, omringd door de akkertjes en het water van het 'Rijk der Duizend Eilanden'. Sint Pancras bezat nog geen huisartsenpost. Als iemand in Sint Pancras de hulp van een arts nodig had, werd een beroep gedaan op dokter Melchior. Deze moest dan worden opgehaald uit Koedijk. De kortste verbinding tussen Koedijk en Sint Pancras was een onverhard voetpad dat dwars door de Daalmeer voerde. Menig Sint Pancrasser zal dit pad bewandeld hebben voor een bezoek aan de dokter. Als de dokter gehaald moest worden voor een boerengezin gebeurde dat per koets over de Kanaaldijk, de Hoornseweg en de Heerenweg in Oudorp. Sint Pancrasser tuinders haalden de dokter op per schuit. Als je bedenkt dat de dokter bij nacht en ontij opgeroepen kon worden, voor bijvoorbeeld een bevalling, dan zult u begrijpen dat een eigen huisartsenpost in Sint Pancras node werd gemist. Omdat dokter Melchior meer patiënten had in Sint Pancras dan in Koedijk, werd besloten dat hij naar Sint Pancras zou verhuizen. De plaatselijke aannemer Anton Kroonenburg bouwde de dokterswoning met praktijkruimte aan de Bovenweg nummer 1, het karakteristieke pand dat nu nog steeds de Bovenweg siert. De getoonde beelden van het Sint Pancras van ruim een eeuw geleden lieten een dorp zien met nog weinig bebouwing aan de Bovenweg. Centraal in het dorp stond de Witte Kerk, toen nog echt wit, met de wijzerplaat van de kerkklok aan de kerk zelf en nog niet aan de toren. Op de plek waar nu de dokterspost staat was tuin- bouwgrond, waar de tulpen bloeiden, of waar de dorpsstier van de plaatselijke bulloper graasde. Opmerkelijk is dat er in die honderd jaar maar zeven huisartsen zijn geweest, waarvan de laatste twee nog maar sinds kort in de praktijk werkzaam zijn. Na dokter Melchior kwam dokter Destrée, die op zijn beurt werd opgevolgd door dokter Von Balluseck. lllte;6 wvv, mm

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 74