voor problematiek Overleg hervat over onderkomen jeugdhuis Beslist geen pesterij tegen gemeente Bert van Baar wordt geïnterviewd door Margriet Brandsma van de Alkmaar- sche Courant: 'Het kraken van de panden aan de Bovenweg moet niet gezien worden als kwajongenswerk. Integendeelhet was een protest tegen het feit dat onze zaak (een eigen Jeugdhuis) teveel op de lange baan wordt geschoven door de gemeenteraad. Om de goede verstandhoudingdie er desondanks wel is met de gemeente, hebben we op verzoek van burgemeester Kroonenburg de panden vrijdagavond nog ontruimd'. Kraakactie snel beëindigd nho De actie leidt er wel toe dat die zaterdagmiddag al een gesprek plaatsvindt tussen het Jeugdhuis-bestuur en burgemeester Kroonenburg. Dit alles onder toezicht van opper wachtmeester Stam van de Rijkspolitie. Tijdens dat gesprek blijkt dat beide partijen be grip en welwillendheid tonen voor eikaars omstandigheden. Het Jeugdhuis hoopt dat gesprekken met het college uiteindelijk zullen leiden tot een voorstel in de raad waarin een kwart miljoen beschikbaar zou moeten komen voor een nieuw te bouwen Jeugdhuis. Alkmaarsche Courant, 18 juli 1977 Publiciteit Geschikt Alkmaarsche Courant 21 juli 1977 r'* SINT PANCRAS - De mensen van de Stichting Het Jeugdhuis Sint Pancras worden ongeduldig. Ai geruime tijd is deze Stichting aktief op het gebied van jongerenwerk in Sint Pancras en voorziet daarmee bepaald in een be hoefte. Filmvoorstellingen, disco show's, op tredens van popgroepen, aktivlteiten die met de regelmaat van de klok plaatsvinden en druk bezocht worden door de Pancrasser jeugd. Helaas be schikt de Stichting Het Jeugdhuis nog steeds niet over een eigen onder komen, en dat is het bestuur, begrij pelijkerwijs, een doorn in het oog. Vrijdagavond 15 juli om 20.00 uur pre cies barstte de bom: als protest tegen de „langzaam-aan acties" van de gemeen teraad van Sint Pancras, bezette het Jeugdhuisbestuur samen met een aan tal sympathisanten, twee leegstaande panden in het hartje van Sint Pancras. Aanvankelijk was men van plan deze bezetting tot zondagavond 17 juli vol te houden, maar op verzoek van bur gemeester Kroonenburg van Sint Pan cras. ontruimde men de huizen dezelf de avond nog. Bert van Baar, beiast met de afdeling publiciteit van Het Jeugdhuis, over de kraakaktie: „Het kraken van de panden aan de Bovenweg moet niet gezien wor den als kwajongenswerk. Integendeel, het was een protest tegen het feit dat onze zaak (een eigen Jeugdhuis) teveel op de lange baan wordt geschoven door de gemeenteraad. Om de goede verstandhouding, die er ondanks wél is met de gemeente, te bewaren, hebben we op verzoek van burgemeester Kroonenburg de panden vrijdagavond nog ontruimd". De aktie was door het bestuur opgezet om de problematiek rond het Jeugd huis nog eens duidelijk in de publici teit te brengen. Dat dit aardig gelukt is, hoeft geen betoog. De perikelen rond de kraakaktie gingen als een lopend vuurtje door het dorp. zo mogeiyk nog vooraf gegaan door de luide klanken van de inderhaast opgestelde geluids installatie. De gevolgen Weven niet uit: veel nieuwsgierig geworden inwoners namen een kijkje bfj het pand, een boze moe der haalde haar zoontje uit de gekraak te woning, de voormalige bewoonster kwam, met de krulspelden nog In het haar, overleg plegen met de bezetters, kortom, Sint Pancras was in rep en roer. Bert van Baar nogmaals over de aktie: „We hebben in ieder geval bereikt dat de burgemeester de volgende zaterdag met ons is komen praten en toen zijn er belangrijke misverstanden uit dc weg geruimd. Wij dachten bijvoorbeeld dat de panden bestemd waren voor de slo pershamer, maar dit blijkt niet zo te zijn. Beide woningen zullen op korte termijn worden gerenoveerd. Bovendien hebben we uitvoerig gepraat over een teke ning betreffende het te bouwen jeugd huis, die kort geleden is klaar geko men. Deze tekening is gemaakt op gond van onze eisen, maar toen de te kening klaar was mochten we hem zelf niet zien. Dc tekening is alleen behandeld in het college van B W en vervolgens in formeel voorgelegd aan de raad. De burgemeester bleek niet te weten dat deze tekening rustte op de eisen van het Jeugdhuisbestuur". of iets dergelijks. Deze kunnen we dan opzetten op het terrein aan de Kastan jelaan (bij de tennisbanen). We hebben er best begrip voor dat je in deze moei lijke economische tijd niet zomaar iets kunt krijgen en dat de subsidiekraan niet kontstant open kan blijven staan". Het vrijdagavond onder de omstanders uitgedeelde bulletin van het Jeugdhuis- nieuws sprak dreigend over „ten over leg over verdere akties van de Stich ting Het Jeugdhuis", Bert van Baar, gevraagd om opheldering hi<»»~mtrentf De gekraakte panden in het centrum van Sint Pancras zijn beslist niet voor Jeugdhuis geschikt. Bert van Baar: „We overwegen op het moment serieus om zelf Iets te kopen, een noodschool j De pinden Bovenweg 55-57 in Bint Pun- oms, die door do Stichting Hot Jeugdhuis gekraakt werden. We hebben nog plannen om vooraan staande Sint Panorasscrs te ontvoeren Nee. zonder gekheid, we hebben dat ge schreven toen we kwaad waren. Nu it onze zaak weer in de belangstelling er we hebben bereikt dat het overleg (dal in tegenstelling tot andere publlkaties nooit geheel gestopt is) weer nieuw le ven in is geblazen". MARGRIET BRANDSMA

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 40