1974 Aan het woord een aantal jongeren van het eerste uur: Els Nieuwland-Rijs (weduwe van Marcel Nieuwland): 'Wat als eerste bij me opkomt is het gebel en geregel. Marcel was voortdurend bezig om contacten te leggen. Ik vond ook altijd briefjes of vodjes papier in zijn zakken waar dan weer één of ander telefoonnummer op stond van een muzikant of een DJ. Marcel en ik waren al heel vroeg met elkaar en al dat gedoe met dat jeugdhuis heb ik van dichtbij meegemaakt. Hoe het idee van een jeugdhuis is ontstaan? Tsja, ik kan mij herinneren dat Marcel ooit eens iets gezegd heeft over ene Bram Kloosterboer. En dat die in het begin van de jaren 70 wel eens een filmmiddag of discoavond organiseerde. Waar ie dat deed weet ik niet meer, maar Marcel werd er wel door aangestoken. Later leerde hij Jan Hupkes kennen. Jan had een kroeg in Alkmaar, de Hobbit waar hij allerlei muzikanten liet optreden. Marcel en Piet Ruys stonden bij de deur als consumptie- bonnenverkopers en semi-uitsmijters. Daar is het idee zon beetje ontstaan om ook eens wat in Sint Pancras te doen. Marcel, Kees de Graaf Piet Ruys en nog wat anderen zijn toen voorzichtig begonnen bij De Instuif om daar wat activiteiten te organiseren. Later heeft Marcel een belangrijke rol gespeeld bij het organiseren van de eerste popfestivals. Doorzijn grote netwerk kreeg hij het voor elkaar om de grootste namen op de line-up lijst te krijgen. Marcel maakte afspraken op de achterkant van een bierviltje met veel bravoure en het werkte altijd. Hij was er een meester in om allerlei mensen voor zijn karretje te spannen. Ze deden het graag voor hem.' Piet Ruys: Piet kan zich vaag herinneren dat hij er pas bij kwam nadat verscheidene jongeren al het één en ander georganiseerd hadden in De Instuif. 'Samen met Marcel Nieuwland, Bert van Baar en anderen hielp ik mee om disco- en filmavonden te organiseren op die locatie. Onze huisdiscjockey was toen Willem Roos en de ruimte bij De Instuif werd toen bestierd door Annie Kieft-Broersen.' Veel weet Piet zich niet meer te herinneren en namen en jaartallen lopen door elkaar heen. Het was een mooie tijd en we hebben heel wat bruggen geslagen, maar vraag me niet wie wanneer in het bestuur zat. Het is gewoon te lang geleden en archiveren was niet onze eerste prioriteit.' Annie Kieft-Broerse (beheerder De Instuif): 'Ik was bestuurslid van De Instuif en werkte er ook als toezichthouder. Ik weet nog dat er veel onenigheid was ontstaan toen er door jongeren werd gevraagd of zij gebruik van De InstuiJ mochten maken 18

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 20