Een Bekende Nederlander, geboren in Sint Pancras In ons kleine dorp worden regelmatig kinderen geboren. Ze groeien op in ons mooie Sint Pancras, gaan naar de lagere school, doen aan sport, worden groot en vliegen uit... Sommige worden 'BN-er' of te wel Bekende Nederlander. Dat geldt ook voor Hendrik Jan Marsman. Hij is op 14 januari 1937 geboren in Sint Pancras. Denk dat menig inwoner niet direct weet wie deze 'BN-er' is. Hij is beter bekend onder zijn pseudoniem J. Bernlef, dichter en schrijver. In zijn woonplaats Amsterdam is hij op 29 oktober 2012 na een kortston dig ziekbed overleden. Hij werd vijf enzeventig jaar. Bernlef publiceerde diverse romans, verhalenbundels, essays en dichtbundels. Met G. Brands en K. Schippers begon hij in 1958 het roemruchte tijdschrift Barbarber. In 1959 stuurde Bernlef enkele niet eerder gepubliceerde ver halen en gedichten in voor de Reina Prinsen Geerligsprijs, die aan hem werd toegekend. De winnende ge dichten verschenen in 1960 in 'Kok kels' en de verhalen in datzelfde jaar in Stenen spoelen'. De twee boeken vormen samen zijn debuut. In de jaren zestig vertaalde Bernlef het werk van diverse Zweedse dichters en schrijvers en recenseerde hij voor onder andere De Groene Amsterdammer, Het Parool, De Gids en Haagse Post. Met de roman 'Hersenschimmen' (1984) brak Bernlef door naar het grote publiek: van het boek zijn in Nederland en Vlaanderen inmiddels bijna een miljoen exemplaren verkocht en het werd in tien talen vertaald. Meer dan een verhaal over dementie is Her senschimmen een liefdesgeschiedenis, met een onvermijdelijk tragisch einde. In 1988 werd de roman verfilmd door Heddy Honigmann, met Joop Admiraal in de hoofdrol. 121

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 123