van een ketelhuis. Van daar uit liepen zware verwarmingspijpen bovengronds aan de zijkanten van de kassen door. Van de 'glazen stad' uit de jaren twintig is weinig meer te zien dan alleen het eenzame ketelhuis op het erf van de familie G. Schot. Veel glas is na de sloop eertijds onder de waterspiegel verdwenen. Eén van de bekendste sloten in het nog onverkavelde Geest- merambacht was de Zomersloot. Een bepaald gedeelte had een diepte van meer dan 6 meter. Daar, in dat 'gat', is veel glas gedumpt. Als herinnering daaraan hebben we de naam 'Het Glasdiep' overgehouden. In de jaren zeventig is door de ruil- en her verkaveling van het Geestmerambacht alles onder een dikke laag grond verdwenen. Van de familie Koning-Molenaar weten we dat de buizen van de twee kassen van Klaas Bakker ('kleine Klaas') zijn opge graven en naar elders zijn getranspor teerd. Daar gaan we nu niet verder op in omdat dit onderwerp zéker aan de orde komt in het boek over de tuinbouw in al haar facetten in en rond Sint Pancras. De initiatiefnemers van dit boek zijn in gesprek met diverse ervaringsdeskun digen om dit unieke tijdperk van onze tuinders (bouwers) voor eeuwig vast te leggen. De familie Wagenaar én zo vele andere families hebben ongelooflijk veel arbeid verricht en hebben zodoende bijgedragen aan een erfenis in de gedaante van een prachtig dorp om in te wonen. Die erfenis wordt zorgvuldig bewaard in ons foto-archief en van tijd tot tijd tentoongesteld. Na de sloop van het merendeel van de kassen kwam er plat glas voor in de plaats. In deze zogenoemde 'platte bak ken' werden hoofdzakelijk koolplanten geteeld. Dit was een logisch gevolg van het feit dat er in deze streek, dus ook op de akkers rondom Sint Pancras, veel kool werd verbouwd. Bram Kout (Kleine) Klaas Bakker 113

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 115