Opmerking van de auteur van dit artikel 1): De spelling en interpunctie van brief en boek zijn zo goed mogelijk overgenomen. Opmerking 2): Bamberg was niet in beroep gegaan tegen zijn doodvonnis omdat hij vreesde dat zijn makker Koos in een nieuw proces eveneens ter dood veroordeeld zou worden. Koos had een relatief milde straf gekregen: Zwanzig Jahre Zuchthaus- strafe wegen Spionageversuches. Bambergs advocaat had daarom alleen een gratie verzoek ingediend. Opmerking 3): Dick de Winter, die een boek geschreven heeft over Ab Menist, de medestander van Sneevliet spreekt in zijn boek over de Pancrasser Gijs Barten, waar hij Klaas Barten bedoelt. Het Sneevliet Herdenkingscomité organiseert jaarlijks een plechtigheid ter herinnering aan de moord op Sneevliet c.s., daarbij wordt de naam van Klaas Barten niet genoemd. Opmerking 4): De vrouw van Klaas Barten heette Mien Oosterbaan, Theo van Dries ten gebruikte de naam Oosterbaan als schuilnaam. Leden van de Sneevliet-groep verbleven vaak bij P. Oosterbaan aan de Pastelstraat in Amsterdam. Is de overeen komst in achternamen toeval of is er een link tussen deze personen? Willy Smit-Buit Literatuur: Don Bamberg, Dossier NN, Spoorloos in Hitler's Derde Rijk, Nieuwe uitgave van Dossier NN Nacht und Nebel (1985), Putten 2010. Wim Bot, Tegen fascisme, kapitalisme en oorlog. Het Marx-Lenin-Luxemburgfront, juli 1940 - april 1942, Amsterdaml983. Dagblad Trouw, De verdieping, 2 mei 2009, interview met Don Bamberg door Ruud van Heese. Zie google: Don Bamberg Trouw. Sal Santen, Dapper zijn omdat het goed is. Brieven uit de cel, Amsterdam 1993. Dick de Winter, Ab Menist, revolutionair-socialistisch vakbondsleider, politicus en verzetsstrijder, Eburon Academie Publishers, 2010, p. 187, 188. 109

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 111