Reeds na enkele weken werd Uw man op transport gesteld naar Amersfoort Enkele weken later volgde ook ik. Ik heb Uw man in Amersfoort ontmoet 1 keer slechts want 12 dagen later vertrok ik naar Buchenwald! Uw echtgenoot was toen al veel magerder geworden en zag er - misschien komt dat ook omdat hij, zoals alleneen kaal hoofd had en geen baard meer - erg veranderd uit. Hij viel mij toen om de hals en begon te huilen dat hij zich in deze hel niet kon handhaven en het leed niet kon aanzien om zich heen. Ik heb hem toen zoveel mogelijk moed ingesproken maar voelde die evenmin. Ik verwachtte toen elk moment doodgeschoten te worden. Mijn vertrek uit A'foort was van de ene kant een opluchting voor mij want het gaf mij zekerheid, dat het vonnis niet voltrokken zou worden maar later heb ik er haast spijt van gehad, dat het niet voltrokken werd! Wij zijn met 300 man naar Duitsland vervoerd en slechts drie!! zijn weer teruggekeerd. Achtereenvolgens heb ik Buchenwald, Natfiweiler, SennheimDachau, Neuengamme Aunch, Grofi-Rosen, Dora, Ravensbrück en Malchow bezochten kwam dan ook met een serieuze long aandoening thuis waarvan ik nog niet geheel genezen ben. Nu moet U denken dat ik een jonge kerel ben van 25 en in de kracht van mijn leven. Ik heb 14 uur per dag met een 15 ponds voorhamer moeten werken en heb winters meegemaakt boven op hoge bergen in sneeuw en ijs en vlak bij Polen en dat zonder sokken of overjas! Stel U voor dat Uw echtgenoot dat had moeten meemaken. Vele kameraden hebben het tot zelfs april 45 uitgehouden en zijn toen toch nog bezwe ken. Is het dan niet beter dat men gelijk in den beginne sneuvelt en al die ellende niet mee behoeft te maken? Daarom, geachte Mevrouwhoop ik voor U dat indien Uw man niet teruggekomen mocht zijn, hij al deze tragische gebeurtenissen heeft mogen overslaan. Schrijft U mij en mijn verloofde in elk geval wat U bekend is want wij beiden stellen groot belang in Uw echtgenoot en U. Geachte mevrouw tot slot wensen wij U nog een gezegend Nieuwjaar en wachten op Uw berichten. Met de hartelijke groeten. Hoogachtend Alie Buzing en Donald Bamberg Parkstraat 4, Nieuwenhagen (Limb.) 104

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 106