In de nacht voor zijn dood schreef Sneevliet een paar afscheidsbrieven. Zijn stiefdoch ter Bep Santen-Blaauw en haar echtgenoot Sal Santen droeg hij het volgende op: 'Doe de hartelijke groeten aan de Oosterbanen en Mien in Pancras'. Klaas Barten kwam terecht in Amsterdam in het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans. Omstreeks augustus 1942 werd hij uit zijn cel in vleugel B, nummer 1/3 gehaald. In zijn nieuwe arrestantenverblijf moest Barten enkele weken later de ruimte delen met Donald Bamberg, een Nederlander met een Engelse moeder die zijn jeugd in Oostenrijk had doorgebracht. Tussen beide mannen, die qua leeftijd vader en zoon konden zijn, klikte het meteen. Donald Bamberg was ter dood veroordeeld wegens spionage, maar werd niet geëxecuteerd. Via kamp Amersfoort liet men hem eind november 1942 spoorloos verdwijnen in de zogenaamde Nacht und Nebelconcen- tratiekampen. Hij werd barbaars behandeld, moest werken onder erbarmelijke omstandigheden en leven op een hongerdieet. Maar Don Bamberg heeft twee strafge vangenissen en negen concen tratiekampen doorstaan. Hij is in januari 2012 tweeënnegentig jaar geworden. Uit de nalatenschap van Jan Willem Oostdijk kwam een handgeschreven brief te voor schijn van vlak na de oorlog. In deze brief probeert Bamberg de vrouw van Klaas Barten te troosten voor het geval haar man de oorlog niet overleefd mocht hebben. De inhoud van Bambergs uitermate sympa thieke brief staat hiernaast. Mevrouw M. Barten-Oosterbaan Nieuwenhagen, 7 Januari '46 102

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 104