c.s. hun denkbeelden ontleenden. Dit 'Derde Front' wees steun aan alle oorlogvoe rende partijen af, maar stond in 1941 vierkant achter de Februaristaking, want aan jodenhaat had het MLL-Front een hartgrondige afkeer. De wereldwijde arbeiders klasse moest onderling solidair zijn, ongeacht ras of volk. Hoe was de levensbeschouwing van Klaas Barten? Zeker is dat hij afkerig was van het nazi-gedachtegoed. Alle verzet ertegen was hem sympathiek, al trad hij niet toe tot het MLL-Front. Maar hij had de ruimte in huis en omdat hij boekhandelaar/ boekbinder was en tevens drukwerk verzorgde, kon hij goede diensten bewijzen aan de illegale pers. Al voor de oorlog had hij zakelijke contacten met Sneevliet c.s. en die werden tijdens de bezetting voortgezet: Mien Sneevliet-Draaijer, de vrouw van Henk, zat soms dagenlang bij Klaas in huis te typen voor het partijblad Spart- acus. De piek lag in 1941, daarna maakte het MLL-Front minder vaak gebruik van het schuiladres in Sint Pancras. In februari/maart 1942 werd bijna de gehele leiding van het MLL-Front gear resteerd, alsmede enkelen rondom de groep, in totaal twintig mensen. Op 24 februari 1942 was de Haarlemmer Cor Gerritsen de eerste, hij was verraden door een voormalige partijgenoot die overgestapt was naar de NSB. Huiszoeking bij Gerritsen leverde exemplaren van Spartacus op. Gerritsen werd gefolterd en liet informatie los. De begrafenis van zijn vader Hermanus, die op de dag van Ger- ritsens arrestatie overleden was, heeft Klaas Barten wellicht, maar dat is niet met zekerheid achterhaald, nog kunnen bijwonen. Op 2 maart volgde zijn arrestatie. Negen mannen werden beschuldigd van activiteiten voor een verboden politieke partij en het verspreiden van Duits-vijandige geschriften. Daarmee hadden ze de eerste paragraaf overtreden van de sabotageverordening van 16 oktober 1941. Op 7, 8 en 9 april 1942 vond het proces plaats tegen deze negen voor het Sondergericht Deutsche Obergericht in den Besetzten Niederlan- dischen Gebieten in het hoofdkwartier van de Sicherheitsdienst aan de Euterpe- straat (momenteel Gerrit van der Veenstraat) in Amsterdam-Zuid. De zaak-Barten lichtte men eruit: bij hem ging het niet om overtreding van de sabotageverorde ning, hij was formeel geen lid van het verboden MLL-Front. 's Middags op 9 april werden de beklaagden met uitzondering van Klaas Barten ter dood veroordeeld. Op 13 april 1942 werd het doodvonnis voltrokken aan zeven mannen onder wie Sneevliet, Dolleman en Menist. Gerritsen was zijn beulen te snel af: hij had in de gevangenis zelf een einde aan zijn leven gemaakt.

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 103