De teruggekeerde boekbinder - goud-op-snee was zijn specialiteit - moest zijn ambacht echter weer opnemen, want door de Beurskrach van 1929 daalden de koersen van zijn aandelen om in 1932 een diep tepunt te bereiken, (zie de jaarlijkse uitgave in boekvorm van de Histo rische Vereniging Sint-Pancras De Klin 10 deel 4, p. 150, 151 (1995)) Klaas Barten raakte tijdens de Duitse bezetting van Nederland betrokken bij het ver zet. In zijn huis vonden besprekingen plaats tussen de revolutionaire communisten Henk Sneevliet, Ab Menist, Willem Dolleman en Theo van Driesten. De verzetsgroep tiok vooi een onderduikadres eerst aan de bel bij familie, vrienden of zakenrelaties. Als de verhoudingen goed waren, zeiden die geen nee. En de kans op verraad was beperkt, want buurtgenoten keken er niet van op als die mensen vaak over de vloer kwamen. Henk Sneevliet behoorde tot de linkervleugel van het marxisme. Toen de Sovjet- Unie eind 1939 Finland aanviel, werd hij gesterkt in zijn overtuiging dat deze communistische staat onder Stalin geen arbeidersstaat was, maar een politieke dictatuur. Stalin was in de ogen van Sneevliet ver van het ware communisme in de lijn van Marx en Lenin afgedwaald. Nadat Nederland in mei 1940 door Hitler- Duitsland bezet was, hield alleen Groot-Brittannië de strijd tegen Duitsland vol. Sneevliet moest helemaal niets hebben van Hitier, maar evenmin van Churchill: Hitler was als fascist en imperialist dubbel gevaarlijk, maar ook Churchill was een verwerpelijke imperialist. Hielden de Britten niet grote delen van Afrika en Azië onder de knoet? Een echte arbeider liet zich daarom niet voor het karretje spannen van de oorlogvoerende landen, maar kende slechts één strijd, en dat was de strijd tegen het kapitaal. Reeds tijdens de eerste bezettingsdagen moest Sneevliet onderduiken. Zijn Revolu tionair Socialistische Arbeiderspartij werd omgevormd tot het illegale Marx-Lenin- Luxemburg-Front, genoemd naar de drie revolutionaire leiders aan wie Sneevliet Winter 1927, Klaas Barten op zijn werkplek 100

De Klin - Sint Pancras | 2012 | | pagina 102