Spel met de ansichtkaarten 'Dit spel deden we in de oorlogsjaren 1940 - 1945 met ansichten.', zo vertelt ons mevrouw Willy van Dalen-Geluk. 'Ja, dat waren kaarten met een mooie afbeelding aan de voorkant, die door een be paald persoon naar iemand anders werden verstuurd, zoals in die tijd veel gebeurde. Deze kaarten lagen meestal in een laatje van een tafelkastje of dressoir. Soms in een doosje te wachten tot iemand ze weer eens zou gaan bekijken of ze in een mapje zou stoppen voor later.' Wanneer gebeurde dit allemaal? 'In ieder geval in 1942. Ik was toen acht jaar en woonde in ons dorp Sint Pancras. Alle meisjes van de Openbare en de Christelijke School verzamelden deze kaarten. Denk nu niet, dat 't alleen om 't verzamelen ging... Welnee, wij dreven er handel mee! Dat deden we dan zittende op de onderste plank van een gazonhek, zoals er zoveel vóór de huizen stonden aan de rand van de weg. Onze 'handel', de kaarten dus, lag netjes opgetast in een leeg sigarenkistje zonder deksel, dat aan een bandje om onze nek hing en dan voor ons lichaam bungelde. Dat bandje was geregen door twee in de zijkanten geboorde gaatjes. Een blikken doosje met kleine stukjes van een griffel, die wij 'griffies' noemden, was onze portemonnee met betaalmiddel. Nepgeld dus! Later betaalden we ook met één of twee centen. Zo veel kostte dan een héél mooie kaart. De prijs stond er achterop vermeld. Het was een levendige handel langs de Bovenweg, waar gaandeweg de oorlog al minder autoverkeer was. We waren er zoet mee, met de kaarten, die soms al een heel lange weg hadden afgelegd, alvorens ze in Sint Pancras waren bezorgd door een post bode die twee keer op een dag zijn ronde deed. Ik herinner me de heren Boskamp en Hes als postbode. De kaarten bevatten vaak een boodschap, zoals de aankondiging dat er een gast te verwachten was. Of zomaar als: 'Bij ons is alles goed; bij jullie ook?' En dan nog een paar mededelingen waar je tegenwoordig voor zou telefoneren om lekker even bij te kletsen. Dan waren er de felicitatiekaarten met op de adreszijde een postzegel van 1 cent geplakt. Veel dorps- en stadsgezichten waren er bij, die nu op de ruilbeurzen te vinden zijn. Sommige afbeeldingen waren bij ons zeer populair. Dat waren de ansichten die 83

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 85