Welke risico s zij daarbij namen, de afschuwelijke ervaringen die zij moesten doorstaan nadat zij waren opgepakt... En dan... overlijden, veelal ver van huis... De nabestaanden, u, konden slechts gissen wat er met uw dierbaren gebeurde of was gebeurd... Toen dat later wat duidelijker werd, was er geen gelegenheid, geen kans meer om alsnog afscheid te nemen. Die wetenschap deed ik ook op tijdens een bezoek aan een ere veld van Nederlandse militairen in Bandung op Java. Velen die hun zoons, verloof den of echtgenoten uitzwaaiden, vervolgens nooit meer terug zagen en ook hun graf nooit hebben kunnen bezoeken... Een intens droevige ervaring! In dit licht werd ik óók gegrepen door het verhaal van Jan Groothuizen, die een niet aflatende inzet toonde door zijn belofte aan de moeder van Cor Groothuizen. U leest daarover in het boekje. In de uitnodiging aan u is aangegeven dat er vanavond om 19.00 uur een herdenkingsdienst zal worden gehouden in de Regenboogkerk. Tijdens deze dienst wordt ook aandacht geschonken aan deze 19 slachtoffers mid dels het voorlezen van hun vervangen door: namen en leeftijden, zie overzicht aan het einde van dit artikel.. Om 19.30 uur gaan de aanwezigen, waarbij ook u aanwezig kunt zijn, in stille tocht naar de gedenktekens. Daar vindt de officiële herdenking plaats, gevolgd door 2 minuten stilte, het zingen van ons volkslied en de kranslegging. Wij gaan straks met u, als speciaal genodigden, naar de plek waar het gedenkteken is geplaatst

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 80