vertegenwoordigers van het 4 mei comité Langedijk en de Historische Vereniging Sint-Pancras de hiervóór geschetste situatie ter sprake kwam. Tijdens dit overleg kwam het tot het voorstel om na te gaan welke personen in aanmerking zouden kunnen komen om alsnog, middels een gedenkteken, te worden herdacht. Ik heb dit voorstel voorgelegd aan mijn bestuur en aan het college van de gemeente Langedijk en unaniem was men de mening toegedaan dit voorstel uit te werken. En... u weet hoe dat gaat: Als je met een voorstel komt, wil men graag dat je het zelf uitwerkt. Vanaf dat moment in november 2009 is het onderzoek begonnen. Ik heb daarbij veel medewerking van u allen gekregen. Daarnaast ook van afdeling burger zaken van enkele gemeenten, het Regionaar Archief, verschillende overheids instanties en van oudere Pancrassers. Ook leverden diverse uitgaven over de periode 40-45 én gegevens die via het internet beschikbaar zijn voldoende stof op om van elk slachtoffer een portret weer te geven in een boekje. Dit boekje zal u in de loop van deze middag worden overhandigd. De reden om, naast het realiseren van een gedenkteken, ook een portret van de slachtoffers uit te geven met bijzonderheden over hen is gelegen in het feit, dat de huidige generatie Pancrassers de slachtoffers van toen niet meer kent. Dat geldt in het bijzonder voor de jeugd. In de gemeente Langedijk en dan met name in Sint Pancras wordt de jeugd (7e en 8e groep leerlingen van de basisscholen) nadruk kelijk betrokken bij de herdenking. Ik wijs u op het monument dat gerealiseerd is ter nagedachtenis aan de fusillade van 20 Nederlanders. Gefusilleerd als represaille van een verzetsdaad hier vlakbij. Aanvankelijk was het, zoals u wellicht weet, de bedoeling het gedenkteken voor uw dierbaren in 2010 te realiseren, maar gaandeweg ontdekte ik dat dat ten koste zou gaan van de zorgvuldigheid m.b.t. de historische verantwoor ding. Nu is het dan zo ver. Ik hecht er aan nogmaals te zeggen dat ik u dankbaar ben voor uw medewerking. Het heeft mij toch wel verrast dat u allen zonder aarzeling uw toestemming gaf en daarbij niet zelden duidelijk geëmotioneerd reageerde als het tragische lot van uw dierbaren ter sprake kwam. De wonden, die u in die oorlogsjaren zijn toegediend, helen mis schien langzamerhand wel, maar de littekens blijven. De gesprekken met u hebben mij meerdere keren behoorlijk bij de keel gegrepen. Niet alleen door de emoties die bij u los kwamen, maar ook en vooral door wat u vertelde en wat ik las over wat de meesten van uw dierbaren hebben aangedurfd!

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 79