Mijn grootmoeder lm woonde in de andere kant van de boerderij (de Zuidkant). Mijn overgrootmoeder Jantje en grootmoeder Immetje woonden dus ieder in een helft van de boerderij. Het middengedeelte werd gescheiden door kasten. Als er ruzie was tussen moeder Jantje en dochter lm dan werden de deurknoppen met touw dicht gebonden; wilden ze elkaar spreken, dan moest het 'buitenom'. Bij grootmoeder lm waren de wanden groen - ook een potkachel - wel planten voor de ramen en op de grond zeil met een vloerkleed. Grootmoeder lm ging gekleed in een lange zwarte rok - lage zwarte schoenen - zwarte kousen en een half schortje voor -> geruit. Binnen zonder iets en buiten met hoed en nóóit korte mouwen. Ik ging met m'n vriendin Trien Heuvel elke woensdagmiddag naar oma lm en dan kregen wij een stuiver en kochten dan schepdrop bij Knossen. 'Me waif moet je een fransie' (soort kadetje uit de Franse tijd) vroeg ze vaak. Oma was niet gemakkelijk. Ze had altijd wel met iemand ruzie en later ook met mijn vader (haar zoon Bram) en schoondochter Reinuwtje. In die tijd ging mijn zuster Jaan te Suntemaarte bij haar (dus bij haar eigen oma). Jaan was met een hele groep. Oma keek de boel eens aan en zei 'Van wie ben jai d'r ien... van Bram Bakker?' 'Ja, oma'. Oh, nou den kraige jai niks'. Ik heb ook een keer bij mijn grootvader (Piet Bakker) in de bedstee geslapen; dan hoorde je de Witte Kerk en thuis (Benedenweg naast het huis van J. Schuit) niet. Mijn oma sliep zolang Janke (haar dochter en zus van mijn vader) thuis was altijd bij Janke in de bedstee. Janke had als kind stuipen en toevallen; ze noemden dat val lende ziekte. Ze werd erg verwend, maar mocht niet uit. Ze ging vaak met mijn oma naar Bergen en naar familie. Ze ging ook vaak naar Antje Sneeboer. Dat huisje stond naast de Gereformeerde Kerk en is nu weg. Mijn vader - Abram Bakker - was vriend met Siem Zeegers. Mijn vader wilde graag doorleren (de hoofdmeester kwam het thuis vragen) maar mocht niet. Siem Zeegers ging naar de LTS. Noot van de schrijfster: Mijn moeder vertelde dit en nu pas realiseer ik mij dat mijn moeder hetzelfde is overkomen. Wilde graag doorleren, mocht niet. Haar vriendin Trien Heuvel ging naar de ULO en werd later lerares. 72

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 74