Een jaar eerder, nota bene tijdens het jubileumseizoen 1980-1981, was het bestuur na het nodige rumoer bijna collectief afgetreden. De notulen uit die periode doorlezend, dringt zich de indruk op dat door de jarenlange strijd om uitbreiding van de accom modatie de rek eruit was. Om één van de gevleugelde uitspraken van oud-preses Schuit aan te halen: 'de problemen hoopten zich op as krös in de wik'. Na een maan denlange impasse trad in juni 1981 een nieuw bestuur aan. De nood was hoog aan de man geraakt, want de nieuwe voorzitter Jo Bij post, moest eerst lid gemaakt worden. Terug naar waar het toch allemaal om ging: het voetballen. Voor Z1 waren de tachtig een periode van pieken en dalen. In 1982 moest het KNVB- schap worden prijsgegeven. Er trad een nieuwe lichting jeugdige spelers aan, en na twee seizoenen was Z1 terug in de vierde klasse. Het verblijf op dat niveau duurde dit keer vier seizoenen. In 1988 moesten de zaterdagvoetballers het weer in de afdeling gaan proberen. Wat betreft de KNVB-jaren van Z1 mag niet onvermeld blijven, dat linkerspits Pieter Snijder drie jaar achtereen KNVB-topscorer van de regio Alkmaar werd. Hij kwam achtereenvolgens tot een productie van 22, 23 en 19 goals. In 1990 moest Z1 opnieuw een stap terug doen. Maar meteen het jaar daarop werd onder leiding van coach Marcel Nieuwland het kampioenschap van de tweede klasse behaald. Er volgden drie seizoe nen in de hoogste afdelingsklasse, waarna in 1994 opnieuw degradatie volgde. Vrone 1 was eersteklasser en bleef dat', zo werd het wedervaren van het eerste zondagelftal in de jaren zeventig gekarakteriseerd. Hoe anders verliepen de volgende jaren. In 1986 was het treurnis alom, want na ruim dertig jaar degradeerde Vrone 1 uit de eerste klasse. En drie jaar later belandden de zondagvoetballers zelfs in de kelder van het amateurvoetbal. In 1990 leek de weg omhoog te zijn gevonden. Met Koert de Grootte aan het roer werd via de nacompetitie promotie naar de tweede klasse afgedwongen. Langs de zelfde weg werd twee jaar later, met Sjaak de Graaff als hoofdtrainer, de eerste klasse weer bereikt. Het verblijf daarin duurde slechts één seizoen. Door twee opeenvolgen de degradaties duikelde Vrone 1 weer naar de derde klasse, een niveau waarin men qua spelerspotentieel zeker niet thuishoorde. Dat bleek gelukkig snel, want onder be wind van Rob Silva werd in mei 1995 de titel behaald - het eerste kampioenschap na 53 jaar! Destijds, in 1942, werd promotie naar de vierde klasse KNVB afgedwongen. Of Vrone 1 ooit op dat niveau zal terugkeren De tijd zal het leren. Bron: Ontleend aan de jubileumuitgave SV Vrone 1920-1995, uitgebracht in 1996 door Peter Bak, met toestemming van de auteur.

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 44