Een zweefvliegtuig stort neer in Sint Pancras Op een mooie zonnige zondagmiddag, 16 augustus 1964, was de 25 jarige Theo Zonneveld met zijn vriendin Bets Brink een rondje aan het fietsen. Rond 15 uur besloten ze terug te keren naar het ouderlijk huis van de familie Zonneveld aan de Bovenweg 262. Buiten stonden ze even te praten met buurman Ad Wijte. Plots zien ze een vliegtuig heel laag aankomen, boven het woonhuis van de familie Hes op de hoek van het Zuiderlaantje. 'In een keer zagen we het toestel hele rare capriolen maken. Ook de hoogte was zorgelijkzegt Theo. 'Toen het toestel dichterbij kwam, ontdekten we dat het om een zweefvliegtuig ging. We keken elkaar aan en zeiden, dit gaat niet goed die vliegt veel te laag', aldus Theo. Dit bleek ook wel want kort daarna dook het zweefvliegtuig de achtertuin in van de familie Zonneveld. Theo en Ad gingen direct polshoogte nemen. Bij het toestel aan gekomen, bleek die op zijn kant te liggen. Zij hebben geprobeerd het toestel terug te duwen. Dit om zo snel mogelijk bij de vliegenier te kunnen komen om te zien hoe hij er aan toe was. Het terugduwen lukte. De man zat nog vast in zijn stoel. We heb ben hem direct los gesneden. Hij leefde nog wel maar hij reageerde nergens op. Een beeld wat je nooit meer vergeet', zegt Theo. Inmiddels kwamen overal vandaan buren toegelopen. En ook andere inwoners van het dorp, die iets gezien hadden. Ook kwamen de ambulances met drie tegelijk aan rijden. Er was immers gemeld dat er een vliegtuig was neergestort met vermoedelijk meer inzittenden. Kort daarna kwam de politie polshoogte nemen en toen moesten zij het erf verlaten. 'Zelfs onze eigen moestuin mochten we niet meer in. De foto's die we daarna nog genomen hebben, zijn vanaf de Benedenweg genomen, op het erf van de familie Groothuizen', vertelt Theo. Theo gaat verder, 'De vliegenier is met de ambulance naar het Sint Elisabeth zie kenhuis in Alkmaar gebracht. Later hebben we gehoord dat hij bij aankomst was overleden. Tussen de 'toeschouwers' was ook een man uit de Beemster. Hij vertelde ons ter plekke dat hij het vliegtuig was gevolgd omdat hij in die omgeving ook al aan het stunten was'. Begin van de avond kwam de marechaussee bij het vliegtuig kijken. Een aantal lieden bleef de hele nacht het vliegtuig bewaken. In de loop van de volgende dag is het vliegtuig uit de tuin verwijderd. 25

De Klin - Sint Pancras | 2011 | | pagina 27