andere big vandaan, want alle biggen en varkens stonden geregistreerd. Een andere buurman (wij hadden goede buren in de oorlog) wist dat een boer in de Schermer zwarte biggen had en voor goed geld wel eentje zou willen verkopen. Dus ik naar de Schermer. En gauw was de koop gesloten. 'Maar,' zei de boer 'je moet zelf het beest halen, ik breng het niet'. 'Nou', zei ik, 'dat doen ik wel efl<es'. 'Hoe docht je dat te doen?' vroeg hij. 'Nou, op de fiets.' 'Wat?' zei hij. 'op de fiets 'ja' zeg ik 'op de fiets, in een zak op m'n reg, sogges hiel vroeg is er nag gien mens te sien'. En zo gebeurde het dal ik op een vroege morgen dat varkentje wastte. Om drie uur op de flets naar de Molenweg en om vier uur reed ik al weer bij de Witte Kerk. 't Was midden in de zomer. Bij Japie - D. (Jaap Kloosterboer) aan de Twuyverweg, begonnen ze al heel vroeg te aardappel rooien. Mijn neef Hark Kloosterboer werkte bij hen. En laat ik hem nou tegen komen op dat kleine stukje bij de kerk. 'Hark' riep hij al van verre, je benne ok al vroeg neef.' En laat nou dat varken, dat de hele tijd muisstil was geweest, luid beginnen te knorren. Nou, daar ga je dan! Die middag moest Hark zo nodig naar de kapper (dé plaats om vertrouwelijk nieuwtjes uil te wisselen). Maar alles kwam loch goed af. Har Duif Net als die van zijn oude vriend Siem Wognum stond ook Har's wieg in Sint Pancras. Har werd op 3 april 1929 naar de bijzondere lagere school gebracht. Zonder kleerscheuren doorliep hij deze school, waar meester Jan ten Hoeve en juffrouw Baafje Bood hem les gaven. Erg leuk vond hij het nogal strenge schoolleven niet. Toen hij in 1935 de school verliet wilde hij graag naar de ambachtsschool. Vader Simon Duif oordeelde dat hij naar de tuinbouwschool moest. (Of vader Duif bang was voor de crisis en meer heil in de tuinbouw zag?) Har sprong geen gat in de lucht. Toen Har ook deze laatste school had doorlopen wist hij een goed en gezond tuin- dersbedrijf op te bouwen en indien nodig hielp hij daarnaast ook zijn vader en zijn broer Jan. In één van de eerste Klinnen staat ook: 'In dit verband moeten Har Duif en Siem Wognum worden genoemd, die zorgden voor een vlekkeloze organisatie van een aan tal filmavonden en tegelijk in één winterseizoen de jonge vereniging ca. 400 leden bezorgden.' Har schuwde het verenigingsleven niet en werd een werkend lid van de tuindersvereniging 'C.B.T.B.' (Christelijke Boeren- en Tuindersbond), lid van de Raad van de Ned. Hervormde Kerk en lid van het bestuur van de Christelijke school. Bij het laatste stapte hij binnen toen de school het financieel moeilijk had. Een schuld, aangegaan bij het begin van deze bijzondere school, deed haar penningmeester voortdurend zuchten dat hij al zijn geld kwijt was als hij de jaarlijkse rente had betaald en dan geen cent meer had voor andere uitgaven. Met enkele leeftijdsgenoten zette Har diverse acties op touw, zoals bazaars, verkoop van oliebollen op

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 91