H ERINNERINGEN AAN HAR D UIF Op 27 mei 2010 overleed Har Duif, die lid, oud-bestuurslid en tevens medeoprichter was van de Historische Vereniging Sint-Pancras. Hij was een enthousiast en ijverig lid van onze vereniging tot hij ons enkele jaren geleden vertelde dat slechthorendheid en andere gezond heidsproblemen hem verhinderden actief deel te nemen aan de bestuursvergaderingen en de werkzaamheden van en voor 'Oud Sint-Pancras'. Op 8 oktober 1985 werd onze vereniging opgericht. In de eerste Klin werd aandacht besteed aan de fusillade bij de spoorweg overgang. In Klin nr. 2 stond een verhaal van Har dat aansloot op De 20 doden bij de spoorwegovergang' uit Klin nr. 1. Hij vertelde het onderstaande: Herinnering uit de oorlogstijd. 't Was in de tijd dat alles schaars werd, kleding, brandstof, voedsel, kunstmest veevoer. Voor ons in Sint Pancras was het grootste voedselprobleem: vlees en vet. Geen wonder, dat velen zelf een beest vet mestten om dat te slachten. Nu zal gezegd worden: 'Dat kan ik niet: Eén van mijn eigen gefokte konijnen, kippen of weet ik wat voor dier, zelf slachten en daarna opeten'. Maar dat lag toen wel even anders. Zo hadden wij ook een varken, dat mocht. Je kon er ook een Huisslacht-vergunning voor krijgen, maar dan werden je vleesbonnen ingehouden. Zo'n varken kon je het beste maar als big kopen. Dat was niet zo duur. En als je het goed voerde, groeide het dier als kool en had je na een jaar (of soms nog wel iets eerder) een geweldig varken. Nou, ons varken groeide geweldig. Eén van onze buren raadde ons aan het beest stiekum te slachten en vervolgens een big in het hok te doen. Het probleem was wel: waar haal je een

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 90