Pagina 101: Reactie op 'Pancrassers onder de wapenen in de tropen 1946 - 1962': Van Charles Destrée ontvingen wij een uitgebreide reactie. Wij geven deze onverkort weer daar waar het gaat om de Indië-periode. Aansluitend volgt onze reactie m.n. op de tekst op pagina 101. Charles Destrée: Aanvankelijk was ik blij verrast door uw duidelijk en scherpzinnig betoog. Maar toen ik, al lezend, terecht kwam op pagina 100, moest ik tot andere en somberder gedachten komen. 'In die atmosfeer kon het klimaat voor wreedheden goed gedijen. Die zijn ook wel gepleegd. Keiharde verhoren waarbij flinke klappen werden uitgedeeldhet platbranden van huizen omdat er wel eens extremisten konden zitten. Doden uit angst, zonder dat men het militair echt kon verantwoorden'. Door deze tekst wordt aan de lezer gesuggereerd, dat ik dat zelf zo zou hebben gezegd. Dat het IVe en later tot 8e Bataljon Stoottroepen gedegradeerde legeronderdeel, 'mijn' Bataljon, mijn kameraden en ik medeplichtig zouden zijn geweest aan die folteringen, wraakoefenin gen, represailles en moordpartijen. Terwijl ik nu juist - integendeel, en al 21 jaar lang - mijn uiterste best doe om duidelijk te maken dat het tegendeel het geval was. Dat er slechts zelden - en dan terdege militair en menselijk verantwoord - 'keiharde verhoren waarbij flinke klappen werden uitgedeeld' voorkwamen. Dat er géén gevallen voorkwamen van 'het platbranden van huizen omdat er wel eens extremisten konden zitten'. Dat er géén sprake was van 'doden uit angst, zonder dat men het militair echt kon verantwoorden'. Omdat nu eenmaal dit boek en deze (mij en mijn kameraden) blamerende onjuistheden al zijn gepubliceerd, valt daar niets meer aan te doen, Maar ik stel voor, dat in de nog te ver zenden exemplaren een 'erratum' wordt bijgesloten, waarin dit bericht van mij aan u (Peter Bak en Bram Kout) wordt toegevoegd. En dat, bij een mogelijke heruitgave, ik daarvan wordt verwittigd - en dat mij tevoren de gecorrigeerde tekst zal worden toegezonden voor mijn akkoordbevinding. Tot besluit voeg ik nog toe, dat ik niet tot 1954, maar tot 1948 in Sint Pancras woonde. En dat ik geen 'reclametekenaar' was, maar reclameontwerper en industrieel vormgever. Ontvangt mijn beleefde groeten, Charles Destrée. e

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 8