een fonds voor een eigen katholieke school! Maar geld voor het onderwijs zelf was een probleem. Ook daarvoor had pastoor Maat mogelijkheden gevonden. Er waren in de laatste helft van de 19e eeuw overal onderwijscongregaties ontstaan. Er was een bisschoppelijke congregatie in Bergen, aan de Loudelsweg, en met die had Maat gepraat. De zusters waren bereid om tegen kost en inwoning en een hele kleine vergoeding het onderwijs te geven. We hebben het over de veelbesproken 'nonnen'. Men noemde hen liefdevol 'Gods harem'. De parochie Oudorp, waartoe ook Sint Pancras Zuid behoorde, begroette met vreugde de zusters die onderwijs zouden gaan geven. De eerste groep bestond uit negen zusters, drie voor de bewaarschool, twee voor de leerschool en vier voor het werk in huis en school. Men was niet in staat de gehele school van zusters te voorzien: men moest werken met twee lekenkrachten, die maar een schijntje verdienden. Het huis waarin de zusters kwamen te wonen stond tegenover de kerk en was uitermate eenvoudig. De parochie had het tegelijk met de school gebouwd De bedoeling van pastoor Maat was van begin af aan, dat de zusters ook actief binnen de parochie zouden zijn. Hij dacht aan een verpleegzuster voor zieken, aan een die godsdienstonderricht kon geven aan volwassenen en meer van dit soort van activiteiten. De jongensschool Behalve voor de bewaarschool en de twee laagste klassen, was het onderwijs niet gemengd. Volgens de regels van de zusters mochten zij geen les geven aan grotere kinderen. Na heel wat praten had in het geval Oudorp de congregatie dispensatie gegeven maar zo liet men vanuit Bergen weten: de oplossing was het niet! Op aandringen van het bestuur van de congregatie begonnen pastoor en kérkbestuur, dat toen als zelfstandig schoolbestuur optrad, plannen te maken voor een aparte jongensschool. Dat zou voor de parochie heel wat meer kosten mee gaan brengen. Men kon daar geen religieuzen voor krijgen en men moest met leken werken die, al verdienden ze niet het volle salaris, toch moesten leven en hun gezinnen moesten onderhouden. Daarom legde Maat uit, dat de situatie voor de zusters onhoudbaar was. 'Het regeeren van de jongens laat zooveel te wenschen over. De tegenzin van de grootere jongens om te gehoorzamen aan zusters is zo hinderlijkdat ik niet langer meer buiten mannelijk personeel kan'. De bestaande katholieke school werd voorlopig in tweeën verdeeld. Verantwoording Tekst: 'Springlevend Oudorp' van B. Voets. Namen foto: Jan van Wonderen. Indien u de ontbrekende namen denkt te weten: info@historischoudorp.nl 70

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 72