JOSEFSCHOOL OüDORP Overgenomen uit de Kroniek van Oudorp, editie 2007 van Stichting Historisch Oudorp, met dank aan P. Groot. Door de inzet van Pastoor HC Maat kwam de Katholieke school in Oudorp er dan toch einde lijk, in 1906. Recht tegenover de RK Kerk. Hij zou inmiddels ruim een eeuw hebben bestaan. De slopershamer maakte er echter een einde aan in 1971. Maar talloze herinneringen leven voort. Na de beroemde schoolstrijd in Nederland in de 19e eeuw werden de rechten vervolgens in de grondwet opgenomen, die het protestanten en katholieken toestond scholen op te richten met een dienovereenkomstig karakter. We spreken dan over artikel 23 van de Grond wet. Het episcopaat van Nederlandse bisschoppen drong er vervolgens op aan dat in elke parochie een katholieke school gesticht moest worden. In de dorpen was de pastoor met het kerkbestuur degene die deze opdracht zou moeten gaan uitvoeren. De grote moeilijkheid in kleine dorpen - en zeker ook in Oudorp - was, dat men bij het stichten van een eigen katholieke school de openbare school in de verdrukking bracht. Er waren vaak in de dorpen te weinig leerlingen om twee scholen te bevolken, zodat de openbare instelling vaak het loodje moest gaan leggen. Dit, opgeteld met talloze andere verwikkelingen leidde er toe dat er geen Katholieke school kwam. Totdat Pastoor HC Maat zich er mee ging bemoeien. Een mooie aanleiding daarvoor was de viering van het 25-jarig priesterfeest van de pastoor. Er werd een comité gevormd om geld in te zamelen voor een parochiecadeau en toen de vraag werd gesteld, wat of Maat wenste, kwam het antwoord:

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 69