Groningen besloten ook naar het westen te verhuizen, zodat zij voor de nodige ondersteu ning konden zorgen voor de jonge weduwe. Met name Coba paste veel op de kinderen van Klazina. Ik teken het bovenstaande op uit de mond van Ali Volkers-Nieuwland. Eén van de 3 kinderen was Dien Buscher, de moeder van Ali. Ali kon goed met haar oma uit Groningen overweg en zij kan zich nog herinneren dat oma uil bakeren ging om haar gezin draaiende te kun nen houden. Van de 3 kinderen zijn Dien en Nel in Groningen geboren. Hun broertje Jo werd in 1913 in Sint Pancras geboren. Klazina overleed op 27 november 1960 als weduwe van Jaap Niessen. Na het overlijden van Wilhelm Buscher zette Okko Meyer, met hulp van een sigarenmaker uit Alkmaar en met geleende spullen van de firma Scheppers (eveneens uit Alkmaar), het werk in de sigarenfabriek voort. Okko had 2 zoons: Henk en Ernst. Beiden waren geboren in Oude Pekela en Ernst was nog maar zes weken oud toen de familie in Sint Pancras terecht kwam. In Sint Pancras werd nog een meisje geboren, dat Hilgien werd genoemd. Aanvankelijk gingen pa en beide zoons gezamenlijk door met de sigarenmakerij. De opbrengst was echter van dien aard dat Ernst een andere bron van inkomsten zocht en vond in grond en kabelwerk. De productie van sigaren was beperkt van omvang. Naast eigen gebruik werd er voornamelijk geleverd aan de plaatselijke rookwarenafdeling van Anton Kramer, het pand waar later de carrière van Koos Alberts begon. Tinie, de dochter van Ernst Meyer, en getrouwd met Jan Klos, kan zich nog her inneren dat zij voor het laatst in 1953 hielp met het ringen van de sigaren (ringen: een belastingbandje om de sigaren aanbrengen). Daar overheen ging het sierbandje. Het zal rond dat jaar geweest zijn dat het fabriekje opgeheven werd. De attributen die nodig waren bij de fabricage van de sigaren zijn naar de veelzijdige verzameling van Gijs Schot gegaan. Van de beide andere fabriekjes zouden wij dus graag meer willen weten. U kunt contact opnemen met Peter Tergau, eindredacteur van De Klin. 63

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 65