Si GARENFABRIEKJES IN SlNT PANCRAS Onze oudere lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel kunnen herinneren dat op de Bovenweg op nummer 174 een sigarenfabriekje was gevestigd. Er zijn zelfs aanwijzingen dat er 3 fa briekjes waren, nl. ook nog op Bovenweg 156 en Bovenweg 270. Van de twee laatstgenoemde panden is ons tot nu toe nog weinig tot niets bekend. Wellicht dat er onder u zijn die ons daar verder over kunnen informeren. Via informatie van enkele dorpsgenoten zijn we over de sigarenmakerij op Bovenweg 174 meer aan de weet gekomen. Het zal zo rond 1912 zijn geweest dat Wilhelm Buscher en Okko Meyer vanuit Oude Pekela naar Sint Pancras vertrokken. Een familiedrama en opstandig gedrag waren daarvan de voornaamste oorzaken. Beiden werkten in Oude Pekela in een sigarenfabriek. Zij verdienden daar niet veel en waren allebei de voorlopers/woordvoerders richting directie om hun ongenoegen daarover kenbaar te maken. Dat ging er nogal ruig aan toe met als gevolg dat beide heren konden vertrekken. Ze kregen ontslag en verhuisden daarna in 1912 naar het westen van ons land. Ook hier sloeg het noodlot toe. Wilhelm Buscher overleed op 28-jarige leeftijd aan longont steking en zijn vrouw, Klazina Possel, bleef met 3 kinderen achter. Ttvee zussen uit Oost- Wilhelm Buscher Ongeveer op de plek waar nu mevrouw V. van Zelm-de Nijs woont, Bovenweg 209, stond een dubbel woonhuis. In één van de woningen kwamen Wilhelm Buscher en zijn vrouw te wonen. Okko Meyer kwam in het huis, waar nu Perry Klos en zijn gezin wonen (zie foto rechts). Aan de noord kant van hun woonhuis stond een schuur en daar startten de beide heren een sigarenfabriekje. 62

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 64