Archeologisch verslag 2010 In opdracht van de gemeente Langedijk heeft het archeologisch bureau Hollandia uit Zaandijk een vervolgonderzoek gedaan op de Domeynen in Sint Pancras. Dit als gevolg van een eerdere proefsleuf in januari 2009 Ook hier was de Stichting Regionale Archeologie Gheestmanambocht (RAG) benaderd as sistentie te verlenen, en heeft dit onder de deskundige begeleiding van het bestuurslid Wijb Ouweltjes, tot volle tevredenheid uitgevoerd. Er zijn 5 werkputten gegraven waarbij diverse structuren werden aangetroffen waaronder een waterput met plaggenwand uit de late 12e tot 14e eeuw. Dit duidt de aanwezigheid aan van een huiserf in de directe omgeving. De aanwezigheid daarvan is echter niet aangetoond. Het aangetroffen vondstmateriaal bestaat voor het merendeel uit fragmenten van voorwerpen in laat kogelpotaardewerk, daterend uit de 12e tot de 14e eeuw. Ook uit de waterput werden fragmenten van portosteengoed uit de 13e eeuw geborgen. Daarnaast is een ruime hoeveel heid botmateriaal, keramiek en natuursteen aangetroffen. Ook werd door de RAG medewerking verleend aan een gigantische opgraving bij de Druppels aan de Wagenweg. In verschillende putten zijn interessante vondsten gedaan die er op wijzen dat er nederzettingen zijn geweest in de Romeinse tijd tot ca. 275 na Christus. Een fluitje van been, een dobbelsteen, Gallische potscherven, potten uit de Romeinse tijd en veel sporen tot de Middeleeuwen werden gevonden. Ook was de vindplaats van een Romeins verkavelingssysteem een van de ontdekkingen. Op 16 december 2009 was een open dag met uitstalling van het gevondene én warme drank, die ondanks het erg koude en natte veld, druk bezocht werd. De RAG heeft zich door enthousiaste vrijwilligers en waardering van officiële zijde, dan ook geplaatst in een betrouwbare positie als amateur archeologie Officiële uitgebreide rapporten van het bovenstaande zijn voor belangstellenden te zien op de website van Stichting Regionale Archeologie Gheestmanambocht. deze stichting werkt zoals u weet samen met de Historische Vereniging Sint-Pancras. Mocht u weet hebben van opgravingen of vondsten op/in ons gebied, graag een berichtje aan het bestuur. K. Ch. (Charles) Barten 61

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 63