hebben kunnen nemen. Dat is met duizenden militairen het geval geweest en dat moet enorm veel verdriet en pijn hebben betekend. Tijdens dat bezoek, en dat zeg ik nu achteraf, is de kiem gelegd voor dit initiatief om tot de uitgave te komen waar wij nu voor bij elkaar zijn. Mijn belangstelling voor onze vaderlandse geschiedenis, betrokkenheid bij de I Iistorische Vereniging Sint-Pancras vanaf 2006 hebben daar evenzeer toe bijgedragen. Daar komt bovendien nog bij dat de situatie van Nederlandse militairen buiten onze lands grenzen toen en nu enorm verschilden. Dan doel ik op: opleiding, voorlichting, bewapening, kleding, medische zorg, voedsel, contact met het thuisfront en de nazorg bij terugkeer! Nu leven we wel in een andere tijd, maar het verschil is schrijnend ten nadele van onze veteranen uit de periode '46 - '62. Ook dat gegeven was mede aanleiding onze doelgroep alsnog de aandacht, het respect en de waardering mee te geven die ook zij, gezien de situatie toen, verdienden... en het dus niet alleen bij de ereboog van de familie, vrienden en buren van toen te laten. Nadat het bestuur haar fiat had gegeven en als startkapitaal 1.000,- had gereserveerd, heb ik onze plaatsgenoot Peter Bak, historicus en schrijver, benaderd met de vraag of hij bereid was mij daarbij terzijde te staan. Ik was bijzonder blij dat hij met het voorstel instemde, want daarbij was de historische kant van de uitgave naar mijn inschatting verzekerd. Dat is ook wel gebleken. U mag het dan ook wel zo plaatsen, dat Peter de wetenschappelijk historische kant verzorgde

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 21