Een bijeenkomst met een bijzonder karakter op deze officiële veteranendag 26 juni 2010. Het bijzondere van deze dag is gelegen in het feit dat het bestuur van de Histo rische Vereniging Sint Pan- cras in 2008 besloot een po ging te wagen na te gaan wie er vanuit ons dorp (noord en zuideinde) naar de eerder genoemde gebieden waren uitgezonden. Afhankelijk van het onderzoeksresultaat zou er al dan niet een uitgave worden verzorgd om hen blijvend te herinneren. Het idee om tot dit initiatief te komen komt voort uit een aantal persoonlijke ervaringen. In 1993 maakten mijn vrouw en ik deel uit van een reisgezelschap met als doel een bezoek van een maand aan Indonesië, m.n. aan Java, Bali en Lombok. Onze reisleider Ronald Voogteen collega van mij, was geboren op Java uit een Nederlandse vader en een Javaanse moeder. Het werd een prachtige ervaring, maar voor hem en zijn vrouw had het ook een droeve kant. Zijn vader diende in het KNIL en was op Java tijdens schermutselingen gesneuveld. Hij lag begraven op het ereveld te Bandoeng en toen wij die stad aandeden, mochten Jannie en ik mee naar het graf. Wij raakten enorm onder de indruk van de vele rijen witte kmisen op dat zeer goed onderhouden ereveld van Nederlandse militairen en dan vooral door al die Hollandse namen en de daarbij genoemde leeftijden. Jonge jongens in vele geval len. Gesneuveld in de strijd of overleden aan een ziekte of verwonding. Je realiseert je dan dat hun ouders, broers, zusters, verdere familie en bekenden nooit afscheid

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 20