Mijn zwager heeft eens van ellende een nacht op de bank geslapen, nadat hij een kinderbad vol met takken uil de schoorsteen had gehaald. Het resultaat van een dag nestelen, de vogels die zo verontwaardigd waren, dat zij de halve nacht aan het kabaal maken waren. Boos rukten zij aan het kraaienkapje, dat hij die dag geplaatst had. Kraaiachtigen zijn dan ook de intelligentste vogels; een Canadese onderzoeker van de univer siteit van Montreal is de uitvinder van de I.Q test voor vogels. Op basis van veldstudies tussen 1930 en nu, verdeeld over verschillende vogelsoorten, stelde hij een intelligentie-index samen. Vooral de wijze waarop de vogels oplossingen vonden voor bijvoorbeeld voedselschaarste telde zwaar mee in zijn index. Zwarte kraaien en gaaien scoren het hoogst, op de 2de plaats vinden wij de valken, daarna de haviken, vervolgens de reigers en de spechten. Ikzelf heb eens een jonge kauw een paar dagen onderdak gegeven, die een verkoudheid had opgelopen, nou, dat heb ik geweten. Nadat ik hem had vrijgelaten kwam mijnheer 3x daags 'aan de deur', 's Ochtends voor zijn ontbijt, om 12 uur de lunch en om 5 uur het avondeten. Er viel niet aan te ontkomen, dwingend roepend zat hij op het schuurdak, te wachten op zijn maaltijden. Tot hij laat in de herfst toch nog een partner vond en zich 'verloofde', het nieuwe jaar met goede voornemens begon en zijn kosthuis de rug toekeerde. Ik heb hem nooit meer gezien. Kauwen blijven altijd bij elkaar, in de eerste winter verloven zij zich, gaat dat goed, dan stichten zij in het jaar daarop een gezin. vette worm of andere lekkernij naar boven komt. Vroeger waren het bosbewoners, die wroe tende wilde zwijnen of herten opzochten, nu volgen zij de mens. Roodborsten treffen we altijd alleen aan, zij zijn nogal onverdraagzaam tegenover soortgenoten. Soms vliegen zij hun buur roodborst in de veren en rollen zij vechtend over straat, tot de ander op de vlucht slaat. Dal roodborsten erin slagen om nageslacht te produceren mag wel een wonder heten, gezien hun onverdraagzaamheid, zelfs man en vrouw schijnen niet zo heel erg intiem met elkaar om te gaan. Roodborst (Erithacus rubecula) Wie een tuin heeft en daarin regelmatig harkt, spit of schoffelt kan een roodborst verwachten, op korte afstand kunnen ze toekijken of er een 110

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 112