Ekster (Pica pica) Hoe komt het toch dat de eksters een zo hard nekkig slecht imago hebben? Niet omdat het een lelijke vogel is, iedereen is het erover eens dat zij schitterend zijn. Het is de enige zwart witte vo gel met een lange trapvormige staart met paars blauwe glans op het lichaam en groen op de lange staart. Inderdaad eet de ekster wel eens een jonge vogel, net als onze loslopende huiskat. Een ekster is nu eenmaal geen vegetariër, maar dat geldt voor de meeste vogels. Koolmezen eten heel veel rupsen, merels zijn dol op regen wormen en boerenzwaluwen eten alleen insecten. Toch is de eksterstand de laatste 20 jaar met tientallen procenten gedaald, alleen in dorpen en steden met voldoende groen kan hij zich nog voldoende handhaven. Als men een eksterpaar in het voorjaar ziet scharrelen op de akkers en weiden, denk dan niet dat zij het eerste kievitsei zoeken. In de meeste gevallen zijn zij op zoek naar slakken of sprinkhanen, zo zijn ze toch nuttig bezig en daar kan niemand bezwaar tegen hebben. Het bouwen van een nest is een heel gebeuren, want het nest van onze langstaart is een bolvormig geval van takken en twijgen, met een 3 tot 4 cm dikke van klei of leem gemaakte nestkom. Die aarden nestkom mag er zijn, niet zelden is er op een broedende vogel een schot hagel gelost, zonder schade aan te richten. Het hele gevaarte is overdekt met een uit doorntakken gemaakte kap. Vaak wordt hetzelfde nest jaren achtereen gebruikt. De jonge vogels zijn te herkennen aan de korte staart. Kauw (Corvus monedula) De kauw is de kleinste zwarte kraai en de enige zwarte vogel met een grijze nek. De hele kraaien- familie staat bij veel mensen in een kwaad daglicht, omdat zij zich nogal eens bezondigen aan het plunderen van nesten van andere vogels. De aardige kauwtjes maken zich minder vaak schuldig aan het roven dan hun verwanten. Toch kunnen zij hinderlijk zijn voor andere vogels en de mens. Voor vogels omdat zij nogal eens de nestholten inpikken van bijvoorbeeld spechten of uilen. Voor de mens omdat zij graag nesten bouwen in schoorstenen, daar slepen zij enorme hoeveelheden takken en andere rommel in. 109

De Klin - Sint Pancras | 2010 | | pagina 111