tot in oen dood Boekbespreking Sint Pancras in boeken (3) In de vorige twee Klinnen heb ik boeken besproken, waarin Sint Pancras een rol speelt (Achterhoedegevecht, voorheen 'Stukjes en beetjes' van Bernlef en 'Het spoor van Mertens' van Peter Bak). Beide boeken spelen in Sint Pancras, dus de rol van ons dorp is daarin duidelijk. Dat is veel minder het geval in het boek dat ik nu bespreek, J. Visser-Roosendaal, '...tot in den dood'. Toch heb ik het boek aan de serie toegevoegd, omdat er zo weinig boeken zijn waarin Sint Pancras op een of andere wijze voorkomt. Velen zullen de naam en het werk van J.Visser-Roosendaal (1899-1990) wel kennen. Ik herinner mij tenminste dat haar boeken veel gevraagd werden, toen Sint Pancras nog een echte bibliotheek had. Zij is vooral bekend door haar streekromans, een soort verhalen waar de 'officiële' literatuur historici nogal neerkijken. Ik vind dat zelf niet terecht. De streekroman is zo populair als gen re, dus wat is er mis mee Het bevorderen van lezen, van wat voor boeken ook, is in mijn ogen erg belangrijk. De boeken van J. Visser-Roosendaal spelen vooral in West-Friesland, ook dit boek, dat vooral speelt in Tersluis bij Venhuizen. Het boek is ook een historische roman. Deze soort romans waren in Nederland zeer popu lair in de negentiende eeuw. Het recept is: men neme enkele personen, al of niet ver zonnen, en plaatst die tegen de achtergrond van iets wat werkelijk gebeurd is. Dit is ook het geval in '...tot in den dood'. De historische gebeurtenis is de Franse tijd. Deze duurde van 1795 tot 1813. De bevolking was verdeeld in twee partijen, de prinsgezinden (de aan hangers van de stadhouder) en de patriotten (de aanhangers van de ideeën van de Franse revolutie). Een Frans leger was Nederland binnengevallen met hulp van de patriotten en de stadhouder Willem V was naar Enge land gevlucht. In veel plaatsen werd de vrijheidsboom geplant. De belangrijkste personen zijn Zeger Davidson, zoon van een rijke veehandelaar die met zijn eigen schip in de haven van Tersluis aangelegd had en die er zich meteen maar gevestigd had. 87

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 89