familie Van Duivenvoorde in de 15e generatie. De familie sterft uit met de dood van Pauiina Henrietta Jacoba van Wassenaar (1674-1935). Achtereenvolgens waren er zes baronnen die tot hun dood heer van Sint Pancras waren. De eerste baron, Willem Hendrik van Wassenaar was getrouwd met Catharina van Foreest van de Hoornse tak van de ook in Alkmaar bekende familie. Na zijn dood in 1769 te Den Haag, werd de heerlijkheid in 1770 op naam van zijn 13-jarige zoon Frederick Hendrick geschreven. Deze overleed jong en de rechten gaan in 1782 over op zijn broer Jacob Nanninga Arend. De Franse tijd Jacob Nanninga Arend was meteen de laatste baron die nog echt als heer belangrijke invloed had op de gang van zaken in Sint Pancras. Na de Franse inval in 1795 werden alle feodale elementen in het landsbestuur afgeschaft. De heerlijkheden werden opgeheven met de Bataafse Staatsregeling van 1798. Met de Staatsregeling van 1801 en 1805 werd nog een schadevergoeding in het vooruitzicht gesteld, maar dat is er nooit van gekomen. Onder koning Willem I werden in 1814 de heerlijkheden weer hersteld, doch alleen de zakelijke rechten werden teruggegeven. De bevoegdheid om plaatselijke bestuur ders te benoemen verdween. Dat werd overgenomen door de gemeenten. En de juridische functies werden overgenomen door de landelijke overheid. Vanaf 1823 werd de schout (de latere burgemeester) op voordracht van de heer door de Koning benoemd. De leden van de gemeenteraad werden, ook op voordracht van de heer, door de Provinciale Staten benoemd. Bij invoering van de Gemeente wet (1851) kreeg het gemeentebestuur zijn huidige inrichting en verdween de invloed van de heer geheel. Vanaf 1814 tot zijn dood in 1834 was Jacob Nanninga Arend, baron Van Wassenaar van Sint Pancras dus weer Heer van Sint Pancras, doch dat had toen een beperkte betekenis. Hij was verder lid van de Twee de Kamer en Luitenant Kolonel (ook zijn opvolgers als Heer van Sint Pancras waren militair officier). Na de dood van Jacob Nanninga Arend gaat de heerlijkheid over op zijn zoon, Willem Frederik Pieter Herman, baron van Wassenaar van Sint Pancras. Heer van Sint Pancras van 1856 tot 1882. Bron: Iconografisch Bureau in Den Haag 73

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 75