Het geslacht Quevellerius De grootvader van Abraham Quevellerius, Abraham de la Quellerie (1589-1630) verlatiniseerde zijn naam in Quevellerius. Hij was Waals predikant te Grave, Kuik en Rotterdam. Zijn dochter Maria, huwde met Jan van Riebeeck, stichter van Kaap de Goede Hoop. Zoon Abraham was leraar aan de Latijnse school te Rotterdam. Deze Abraham was de vader van onze Abraham Quevellerius, de derde dus met dezelfde naam. Op jonge leeftijd vertrok Abra ham III naar Nederlands Indië, waar hij zijn neef Abraham van Riebeek (zoon van Jan van Riebeek) opzocht. Hij had verschillende hoge functies. In 1715 is hij terug in Nederland en heeft goede zaken gedaan. Abraham Quevellerius, heer van Sint Pancras, overleed te Voorburg in 1740. Gewoonlijk woonden de heren niet in of vlakbij hun heerlijkheid en lieten ze de dagelijkse gang van zaken over aan de schout. Mogelijk heeft hij de heerlijk heid Sint Pancras zelfs nooit bezocht. Na zijn dood erfde zijn dochter Anna de Ambachts heerlijkheid. Deze Vrouwe van Sint Pancras' woonde in Groningen en was toen weduwe van Hendrik Trip, Monster-Commissaris van Stad en Land. Zij behoorde tot de aanzienlijke burgers van de stad Groningen. Het echtpaar bewoonde het buiten 'Jagtwijk' te Martenshoek. Van haar man en van haar zelf zijn twee fraaie portretten gemaakt die in het bezit zijn van het Groninger Museum. Haar portret wordt bij dit artikel afgedrukt. Na haar dood in 1756 kwam de heerlijkheid in handen van haar dochter, Anna Maria Trip, echtgenote van Wicher van Swinderen, burgemeester van Groningen en o.a. drost van de beide Oldambten. Omstreeks 22 december 1768 heeft Anna Maria Trip, inmiddels ook weduwe, de heerlijkheid Sint Pancras overgedragen (vermoedelijk verkocht) aan baron Willem Hendrik van Wassenaar. Anna Quevellerius, Vrouwe van Sint Pancras van 1740 tot 1756. Geschilderd door Jan Abel Wassenberg Sr. (omstreeks 1720). Collectie Groninger Museum, Foto: John Stoel Willem Hendrik van Wassenaar, de eerste adellijke Heer van Sint Pancras. Bron: Iconografisch Bureau in Den Haag Het geslacht Van Wassenaar Vanaf dat moment kwam de heerlijkheid in handen van een bekend adellijk geslacht, dat zich vanaf toen tooide met de naam: Van Wassenaar van Sint Pancras'. De fami lie Van Wassenaar van Sint Pancras' stamde af van Jacob Emmery van Wassenaer (1674-1724), jongere zoon van de 72

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 74