SlMON VAN ZELM, OUD WINKELIER IN SlNT PANCRAS Simon werd op 29 mei 1933 geboren aan de Benedenweg destijds nr. 117 van Sint Pancras. Vader Jan van Zelm was getrouwd met Geertje Groen en zij dreven een kruidenierswinkel in der gemeente Koedijk, Parochie Oudorp resp. Post Sint Pancras Vader Jan kwam zelf kwam oorspronkelijk uit Sijbekarspel en was daar boerenknecht bij boer Helder. Dat was geen slechte baas en die had veel op met de jonge Jan en hielp hem aan geld om het kruidenierswinkeltje van Beelekamp aan de Benedenweg in Sint Pancras over te nemen. Dat was in 1927. Zes jaar later werd Simon geboren als middelste van 7 kinderen. Simon ging naar de kleuterschool in Oudorp bij de nonnen (Ursulinen) van de Sint Josefschool en wel bij zuster Imelda. Daarna de (katholieke) lagere school bij meester F.J.M. Nuyens. Dat was een goede leraar. Natuurlijk ging je lopend naar school, op je klompen, soms met de vriendjes Piet Oud en C. Louwen; soms 's middags naar huis lopen (je had anderhalf uur dus dat haalde je net) maar soms bleef je over met je stikkebuultje. Thuis was het nog geen vetpot en je moest vaak meehelpen. De concurrentie was 'moor dend' want er zaten nogal wat kruideniers in ons dorp, totaal zelfs 22 zoals Admiraal, Lockhorst, Huitema, Buwalda, Dick Molenaar, Knosse, Glas en Groen e.d. Wel had elk zijn eigen klantenkring en Jan van Zelm bediende de klanten van de Halvemaansbrug tot aan de Twuyverweg. Vaak had je niet de 'hele klant' want die kocht ook bij de anderen. Het geloof speelde hier ook een grote rol in. En iedereen was straatarm. De winkel aan de Bovenweg begin jaren '60 62

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 64