Het nieuwe college van B. en W. van Sint Pancras op I oktober 1972. Van links naar rechts Wethouder A. Brandsma, Burgemeester C. K Kroonenburg en Wethouder P. Bakker Burgemeester Landman bedankte ieder lid van de raad met een persoonlijk woord. Speciale aandacht besteedde hij aan de gemeentesecretaris de heer W. Jonker Hij roemde het feit dal de heer Jonker de raadsstukken en daaraan verbonden pre-adviezen steeds zo wist te redigeren dat ieder lid van de raad moeiteloos begreep hetgeen het college wilde. In de achter hem liggende vijftien jaren was er tussen de secretaris en hem nooit van een conflict sprake geweest maar was er wel een grenzenloos wederzijds vertrouwen ontstaan Geboorte-wee-ën Op 1 oktober 1972, de eerste dag van haar bestaan, kwam de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Sint Pancras voor de eerste maal bij elkaar. De nieuwe raadsleden moesten worden beëdigd. Dit moest de Burgemeester doen, maar deze moest nog geïnstalleerd worden. Geen Burgemeester betekende ook geen voorzitter. De Alkmaarse courant vertelde dat dit probleem als volgt werd opgelost; 'Op voorstel van de heer A Brandsma gingen de raadsleden ermee akkoord dat de heer P. Bakker als oudste raadslid Burgemeester C. Kroonenburg zou gaan installeren. Nadat dit was geschied sprak deze zijn dank uit aan allen die zo eensgezind hun vertrouwen in hem hadden gesteld (in de 'Burgemeesterloze periode van de pas geboren gemeente was er gelegenheid geweest om te solliciteren naar het Burgemeesterschap van de nieuwe gemeente Sint Pancras en had de Commissaris van de Koningin gepolst wie men hier graag als Burgemeester zou zien). Nadat de Burgemeester was geïnstalleerd ging deze over tot het beëdigen van de leden van de nieuwe gemeenteraad. De gekozen heren en dames beloofden of zwoeren met een eed dat zij hun krachten zouden geven om het welzijn van de inwoners van Sint Pancras te bevorderen. Het volgende agendapunt luidde: 'wethoudersverkiezing'. Toen kwamen de tongen los. De heer J. van Horick betreurde het dat zijn nieuwe partij, Vrij Sint Pancras' buiten spel was gezet. 'Niemand wou met me praten. Het leek wel of ik de pest had!' De heer Vroegop opende een aanval op de heer P. Bakker omdat deze had gezegd dat Vroegop niet geschikt was voor wethouder. Deze laatste zei dat hij de heer Vroegop niet wilde beledigen maar hem niet prefereerde als wethouder. De overige partijen meldden dat zij de voorkeur gaven aan de heren A Brandsma en P. Bakker. 49

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 51