tribune goed bezet en bevonden zich ook enkele sollicitanten onder hen. Hun geduld werd die avond opnieuw op proef gesteld: de agenda voor de vergadering was goed gevuld. (De notulen van deze avond staan op twintig vol getypte A-4 bladen.) Het was de eerste vergadering in een nieuw jaar en dit betekende dat de Burgemeester een Nieuwjaarsrede moest houden. Hij herinnerde er aan dat in het voorbije jaar de vroegere secretaris-ontvanger, nadat deze 40 jaar getrouw zijn dienst in Koedijk had vervuld kortelings afscheid had genomen. Ook was er in het voorbije jaar een nieuw Streekplan uitgekomen en dit plan kon wel eens ver strekkende gevolgen voor Koedijk hebben... Hij vertelde dat 1960 erg nat was geweest, de oogst van de tuinders groot was, hetgeen echter lage prijzen betekende, enz. enz. De raad moest een nieuwe vertegenwoordiger aanwijzen voor het bestuur van het bejaarden huis Zonnehof. Een zittende regent moest periodiek aftreden maar was wel herkiesbaar. De raadsleden uit het Zuideinde betreurden het dat de heer Smit niet bij hen woonde want dan was deze veel beter op de hoogte omtrent hetgeen er bij hun mensen leefde. Dit werd door de kanaalbewoners bestreden maar resulteerde uiteindelijk niet in een herbenoeming van de heer Smit, deze werd vervangen door de Zuidender Henk Brammer. (Het is goed om te bedenken dat toen de meeste inwoners van de gemeente Koedijk aan de Kanaaldijk woonden. Maar dat er ook een aantal Koedijkers woonden in het aan Sint Pan- cras grenzende Zuideinde. Daartoe behoorden gedeelten van de Bovenweg Benedenweg Achterweg vanaf het Vrone-terrein tot bijna aan de spoorlijn. De bewoners van het Zuideinde voelden zich vaak tussen wal en schip: ze woonden bijna in Sint Pancras maar behoorden niet tot St Pancras. Hun gemeentehuis, openbare school, bejaardenhuis en de dokter waren gevestigd aan de Kanaaldijk). Vervolgens kwam de gemeentebegroting 1961 in behandeling. De gelegenheid waarbij de le den van de raad konden laten zien waarin een kleine raad groot kon zijn. Elk raadslid, (op de wethouders na) voerde het woord en legde zijn wensen op tafel over de straatverlichting, brandweer, rioleringsplannen, uitbreidingsplan, een behoorlijk verzor-gingspeil van de burgers, oefende men kritiek uit op het slechte wegenonderhoud, de wachthuisjes van de Naco-bus, klaagde dat elke vorm van progressief beleid van dit college ontbrak, het waterballet op de Benedenweg, enz. enz. Wanneer de raadsleden zich zo uitsloven kunnen de Burgemeester en zijn wethouders hierbij niet achterblijven. Zodra ze daarvoor de kans kregen gingen ze wijd en breed vertellen dat hun wensen nog verder gingen dan die van de raadsleden en dat de geuite kritiek niet op zijn plaats was, of dat er reeds stappen waren gedaan om de gebreken te ondervangen. Vermoedelijk was het omstreeks het middernachtelijk uur dat de Burgemeester het agenda punt van de voorziening in de vacature van secretaris-penningmeester aankondigde. 46

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 48