92 WAAR GEBEURD Onze kerkelijke gemeente was vakant. De leden van de kerk weten wat dat betekent. Er moet een nieuwe voorganger worden gezocht. Meestal wordt dan binnen de kerkeraaad een hoorcommisie gevormd die er op uit trekt naar een plaats waar een predikant "staat", die wellicht in onze eigen gemeente zou passen. Inlichtingen over hem zijn dan veelal reeds via/via binnen gekomen en worden natuurlijk critisch besproken. Zo'n veertig jaar terug had ik de eer ook deel van deze commissie uit te maken, hoewel ik jonger was dan de andere leden. Dit niet omdat ik daar voor bijzondere kwaliteiten zou hebben, maar domweg omdat ik de enige was die een auto bezat (bedenk wel dat er toen nog heel weinig auto's rondreden). Ik had er geen bezwaar tegen. Ik mocht graag autorijden en het was inte ressant om andere plaatsen, soms ver weg in ons vaderland, te bezoeken. En natuurlijk om de preek van de predikant te beluisteren en mogelijk in de pastorie nader met hem kennis te maken. Zo gingen we - vier man sterk - op een mooie zondag in mei al vroeg op pad. Ik ben vergeten welke dienst in welk dorp we moesten bezoeken. Ik weet wel dat we in een landelijke streek terecht kwamen. We genoten van de rust en de ruimte op die voorjaarsdag en van het weidse landschap in de voor ons vreemde omgeving.Op een zeker moment echter begon de motor van de auto te sputteren - om er even later helemaal het zwijgen toe te doen. De benzine was op. Ik had vergeten tijdig te tanken! Plotseling leek het zonnige landschap een verlaten en onherbergzaam oord, waaruit we niet weg konden komen. De enige mogelijkheid was, dat een van ons naar het dorp zou lopen, dat heel in de verte zichtbaar was. Maar de vraag kwam op of daar wel een garage met pomp te vinden zou zijn. Ons reisschema voor deze dag zou trouwens toch hopeloos in de war raken - en de kerkdienst konden we wel vergeten. In de paar minuten dat we dit overwogen, kwam er echter een auto aan rijden, merkwaardig genoeg van het zelfde merk en type als mijn auto, een Volvo P 544, een katterug, zoals hij in de volksmond werd genoemd. En dat terwijl er tevoren in geen velden of wegen een auto of zelfs een fiets te zien was geweest.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 96