89 Hier komt een voor ons merkwaardig taalgebruik naar voren. Er staat na melijk in een advertentie "men is van meening, om een verkooping te hou den De uitdruk-king "men is van meening" was blijkbaar gebruikelijk, hoewel deze zegswijze voor ons vreemd is. Dit is trouwens ook het geval met enkele andere woorden. Is iets ordinair, dan verstaan wij daaronder dat het minderwaardig, laag-bij-de-gronds is, maar vroeger betekende het gewoon gewoon. En dan het woord aanvan kelijk. In (al weer) een oud spoorboekje staat dat de trein aanvankelijk vertrekt om negen uur. Hiermee wordt bedoeld dat het vertrek om negen uur een aanvang neemt, terwijl wij er onder zouden verstaan dat dit eerst wel, maar later niet meer het geval was. Genoemde Alkmaarsche Courant bevat geen berichten uit St Pancras, voor zover ik het kan bekijken. Maar er zijn natuurlijk de stedelijke winkels en bedrijven die zich bekend maken. Bewoners van ons dorp die een voetreis naar de stad maken (dat moest wel - geen fiets, geen auto, geen bus, geen trein) kunnen onder andere gebruik maken van de diensten van iemand die zich "beleefdelijk aanbeveelt tot het wasschen van kleederen en verder huishoudelijk goed, belovende eene nette behandeling en eene civiele be diening". Adres Oudegracht, 3e huis van de Blaauwe Klok. Dan is er de aankondiging van de verkoping van rommeling en grove meubelen en eene fraaije collectie blaauw porcelein, enz., enz., Waarschijnlijk is deze verkoping een soort van boelhuis. ACHTTIENDE EEUW Juist voordat deze eeuw begon, was het in ons dorp zeer druk en gevaarlijk. In 1799 landt er een namelijk een leger Engelsen bij Callantsoog. Daar kwa men zo n 12000 Britse en ter versterking ook nog 8000 Russische soldaten aan wal. Deze zouden de Fransen, die hier heer en meester waren, verjagen. Daendels, opperbevelhebber van onze - dat was toen Franse - kant had zijn hoofd-kwartier opgeslagen in Sint Pancras.Van Schoorl tot Broek op Lange- dijk werd er hevig gevochten. Het Frans-Hollandse leger houdt eerst stand in ons dorp, maar moet zich later met grote verliezen terugtrekken. De Engelsen houden het dan voor gezien en gaan naar hun eerdere stellingen in Warmenhuizen en Dirkshorn. (Een zeer uitvoerig verslag is te lezen in de Klin nr 14 van 1999 Dan iets heel anders. Er woedt in 1727 in een boerderij bij de Halvemaans- brug een ernstige brand, met een heel bijzondere afloop. In een kroniek van "Alkmaar en zijne geschiedenissen" is deze gebeurtenis beschreven, ui teraard in de bewoordingen van die tijd.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 93