Heel droevig is de vlucht van hon derdduizenden Belgen naar het veilige Nederland. Ze komen in ons land op verschillende plaatsen terecht, ook enkelen in ons dorp (zie de Klin van 1989 Een oude schoolfoto toont een aantal kin deren die blijkbaar hier onderwijs ontvangen. Ons leger moest uiteraard paraat zijn, zodat veel soldaten weer dien den op te komen. Het uniform dwong nog respect af, vooral dat van de meerderen in rang. Maar hun taak is gelukkig vrede lievend bij voorbeeld uitzien of er geen schip binnen de territori ale wateren komt Dat gebeurt een keer met een vissersboot, die uiter aard helemaal geen vijandelijke be doelingen heeft. Nadat de glans en glorie van het Groot-Duitse leger in de loopgra ven van Belgie en Frankrijk is ge smoord, komt ook in ons land de rust weer terug. De etensrantsoe- nen voor de burgerbevolking wor den na enige tijd afgeschaft en het leven herneemt zijn gewone gang, eveneens in Sint Pancras, dat ver van het kanongebulder verwijderd was. (zie de Klin van 1998 NEGENTIENDE EEUW Het tijdperk tussen 1880 en 1910 komt mij voor als heel kalm, een beetje gezapig. Maar dat gold misschien alleen voor een dorp als het onze. Wij hadden niet te maken met het opkomend socialisme, dat door de geze ten burgerij als een gevaar werd gezien, hoewel het door de bittere armoe wel te verklaren was. Wij kenden hier geen plaggehutten of kelderwoningen en geen spoorweg staking die in 1904 het spoorwegverkeer lam legde. (De Klin van 1992 maakt echter wel van armoede en honger in 1892 melding) 85 Mijn vader is sergeant.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 89