84 We kopen de auto niet, maar een paar maan den later bezwijkt mijn vader voor een Essex van 1927. Kost prijs 40 gulden. Deze had echter de verve lende gewoonte bij een snelheid van meer dan 60 km per uur te protesteren door een vieze oliewalm naar binnen te blazen. Een nare gewaarwording voor de berijder. Weer later wordt het een Dodge, wat minder oud, die ons enkele jaren van dienst is, maar die het euvel had dat men de - pas ontwik kelde - oliedrukrem soms een paar maal moest intrappen eer deze effect sorteerde. 19 2 5/ 1 9 3 0 Zoals de televisie in de vijftiger jaren veel opzien baarde - in letterlijke zin - was het dertig jaar eerder dat de radio zich liet horen. Het begin is niet zo uitnodigend. Een radiotoestel heeft dan nog lampen en spoelen aan de bui ten kant. Soms is er ook een merkwaardig schril bijgeluid, de zogenaamde Mexicaanse Hond. Deze bezorgt de luistergrage eigenaar een hinderlijke fluittoon, die de ontvangst van spreker en muziek op een akelige manier overstemt. Men kon dit probleem hier omzeilen door zich aan te sluiten bij de radio-distributie die een zekere heer Volkers beheerde Deze maakte des gewenst een - niet draadloze - verbinding met het pand van de aanvrager, die er de Hollandse zenders Huizen en Hilversum mee kon ontvangen. Wij kopen eind 1929 een NSF-toestel, met ingebouwde lampen en spoelen, maar nog wel met een losse luidspreker. We kunnen er zelfs het radiosta tion van Lahti in Finland mee bereiken, hoewel dit voor ons geen enkele betekenis heeft. Maar spreken en muziek zo maar binnen kunnen halen was een revolutionair gebeuren. 19 14/1918 De eerste wereldoorlog gaat Nederland gelukkig voorbij en ons dorp - nog verstoken van radio en televisie - zal er weinig of niets van hebben opge merkt. De aankoop: Een Essex Super Six.

De Klin - Sint Pancras | 2005 | | pagina 88